EkonomiSON DAKİKA

LPG’ye yüzde 300 zam geldi!

Benzine yüzde 166, motorine yüzde 235 zam geldiğinin bilgisini veren Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, LPG’ye yüzde 300 zam geldiğini duyurdu. Akaryakıt ve Otogaz fiyatlarına son 6 ayda gelen zamları meclis gündemine taşıyan Önal, şu çok çarpıcı bilgilendirmelerde bulundu;

Son günlerde akaryakıt ürünlerine gelen zamlar taksici, minibüsçü, servisçi, nakliyeci esnafımıza nefes aldırmıyor. Son altı ayda benzine yüzde 166, motorine yüzde 235, LPG’ye yüzde 300 zam geldi. Geçen yıl ocak ayında 396 TL’ye dolan araç deposu, bugün 822 liraya doluyor.

Esnaf, vatandaş akaryakıt zamlarına feryat ediyor, duyan yok. Gelen zamlar karşısında esnafımız işini bırakma noktasına geldi. Artık, minibüsçü, taksici, servisçi, nakliyeci esnafımız yolcu ya da yük yerine dert taşıyor. Esnafımız “Bittik, tükendik, geçinemiyoruz.” diyor; duyan yok. Devletten milyarlarca lira değerinde kamu ihalesi alıp vergi vermeyenlere sağladığınız imkânları biraz da üreten, çalışan, emek veren bu insanlara sağlamalısınız.

Her fırsatta zam yaparak görmezden geldiğiniz, ekonomik krizden en çok etkilenen bu sektörün içerisinde bulunduğu ekonomik zorluklardan kurtulmaları için acilen adım atın. Aksi hâlde, çoluğunun çocuğunun rızkını kazanmaya çalışan bu esnafımız işini kaybedecek diyorum.

DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU (İzmir Milletvekili) – Motorinin litre fiyatı bu gece itibarıyla 25 lirayı, benzinin fiyatı ise 22 lirayı aşacaktır. Son dört ayda petrol fiyatları yüzde 47 artarken dolar kuru yüzde 46 artış göstermiştir; buna karşılık ise benzin yüzde 175, motorin ise yüzde 222 zamlanmıştır. Yani zamlarla akaryakıta gelen zamlar, petrol ve dolar artışlarının 3 katından fazladır. Hükûmet “Zamların sebebi biz değiliz.” dese de rakamlar ortadadır; yapılan fahiş akaryakıt zamlarının tek sebebi de bu Hükûmetin ekonomi bilmezliğidir. Plansız ve kötü ekonomi yönetimi vatandaşımızın cebini doğrudan etkilerken alım gücünü de hızla düşürmektedir. Geçtiğimiz sene vatandaş bir asgari ücretle, 2.800 lirayla deposunu 4 kez doldururken bu sene bir asgari ücretle ancak 3 depo mazot alınabilmektedir.

Yapılan zamlar, alınan vergiler ve her geçen gün artan geçim zorluğu artık aziz milletimiz tarafından dayanılmaz bir noktaya gelmiştir. Hükûmetin bu ülkeye yapacağı en büyük iyilik derhâl seçim kararı almak olmalıdır.