Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GündemSON DAKİKA

Ayçiçek yağına gelen zamlar stokçuların mı yoksa iktidarın mı suçu?

Ayçiçek yağı fiyatlarında gelen inanılmaz zam sonrasında mecliste ‘’ Ayçiçek yağına gelen zamlar stokçuların mı yoksa iktidarın mı suçu?’’ tartışması başladı. Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ‘’İktidar 2022 yılı için ton başına 300 lira destek açıkladı. ‘’Ton başına 600 lira destek ve ton başına 9.500 lira avans verilse dağ taş ayçiçeği olurdu’’ diyerek Ayçiçek yağlarında ki artışlardan iktidarı sorumlu tutarken, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın suçu stokçuluk yapan marketlere bağladı.

Tarımda çiftçilere yeterli destek verilmediğinin altını çizen Kayışoğlu, 5 litre ayçiçek yağlarının bugün 200 TL’ye dayanmışsa, marketlerin stokçuluğa heves etmişse sorumlusu iktidarın yanlış politikalarıdır derken AKP’li vekil, ‘’Herkesin bildiği gibi Türkiye’de ayçiçeği yağı sorunu yoktur’’ dedi… İşte konuya ilişkin yapılan tartışmalar…

DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU (İzmir Milletvekili) – Ayçiçeğinde ocak ayında 220 milyon dolar ithalat yapılırken ihracat sadece 64 milyon dolarda kalmıştır. İthalatın artması üretimin azalmasına sebep olmuştur. Üstelik mazot ve gübredeki fiyat artışları nedeniyle önümüzdeki günlerde de gıda fiyatlarının yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. Fiyatların yükselmesinin ve vatandaşlarımızın uzun kuyruklarda beklemesinin sebebi Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin yarattığı tek adam algısıyla ekonomideki kötü gidişat ve plansız işleyen tarım yönetimidir.

NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU (Bursa) – Ayçiçeği ekimi önümüzdeki ay başlıyor. İktidar 2022 yılı için ton başına 300 lira destek açıkladı. Bursa Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş bunun yeterli olmadığını söylüyor, “Ton başına 600 lira destek ve ton başına 9.500 lira avans verilse dağ taş ayçiçeği olurdu.” diyor. Türkiye’de uygulanan tarım politikalarının çiftçiyi mutsuz ettiğini, önümüzdeki süreçte sebzede de benzer sorunların gündeme gelebileceğini ifade ediyor. Örneğin geçen yıl karpuz fidesi 65 kuruş iken bu yıl 1,70 lira; çekirdeksiz karpuzun fidesi 6,50 lira. Biberin 1 dönümü için çiftçi 5 bin lira harcıyor. İşçilik ve diğer giderler eklendiği zaman 1 dönüm biber için 25 bin lira harcama yapılıyor. Çiftçinin kazanabilmesi için bir dönüm biberden 40 bin lira kazanması gerekir, bunun tüketiciye yansımasını varın siz düşünün.

Yine mazot desteğinin yetersiz olduğu, mazota bir yıl için verilen desteğin 1 dönümü sürmeye yetmediğini söylüyor, bu sese kulak verin artık diyorum.

ALİ CUMHUR TAŞKIN (Mersin) – Son günlerde ayçiçeği yağı üzerinden Türk ekonomisini hedef almaya çalışan stokçular bir kez daha yakayı ele verdi. Stokçuluk ve spekülasyon yaparak haksız kazancına kazanç eklemek en hafif tabirle ahlaksızlıktır. Yapılmak istenen yapay, planlı bir vurgundur. Yaşanan panik ve kaos havasının amacı, insanları korkutmak, bunun üzerinden para kazanmak ve siyasi rant elde etmektir. Muhalif medyada da bu görüntülerin özellikle servis edilmesi, kriz varmış gibi lanse edilmesi tamamen planlıdır. Daha önce yapamadıklarını, 2022’de gıda üzerinden, ekonomi üzerinden yapmaya çalışıyorlar. Herkesin bildiği gibi Türkiye’de ayçiçeği yağı sorunu yoktur.