EkonomiSON DAKİKA

Motorin ve benzin fiyatlarının ne zaman 30 TL’yi aşacağına dair tarih verildi!

Tüm dünyada petrol fiyatlarında ki artışlar nedeniyle akaryakıt fiyatları da artıyor lakin Türkiye’de döviz kurlarının yüksek olması nedeniyle akaryakıtta yaşanan artışlar 3-4 kat daha fazla oluyor. Geçtiğimiz Şubat ayının ilk haftalarından bu yana petrol fiyatlarının, Rusya ve Ukrayna savaşının başlaması halinde 140 doları geçebileceği, savaşın uzun sürmesi halinde 200 dolara kadar çıkabileceği öngörülmüştü. Savaş başladı ve geldiğimiz noktada Brend Petrol fiyatları bugün itibari ile 140 doları aştı ve Mart sonuna kadar çok daha fazla artacağı öngörülüyor. Gelinen bu noktada sektör uzmanları tarih vererek Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarının 30 TL’yi geçeceğini beyan ediyorlar. Peki, benzin ve motorinin litresi ne zaman 30 TL’yi aşacak? İşte detaylar…

Bugün akaryakıt fiyatlarına yine çok büyük bir zam geldi. 10 Mart 2022 Saat 00:01 itibari ile geçerli olmak üzere benzinin litresine 79 kuruş, motorinin litresine ise 2 lira 25 kuruş zam yapıldı. Bu gelen zamlarla birlikte bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorin fiyatları 25 TL’yi aşarak 25,27 lira olacak. Petrol fiyatlarında ki artışlara ilaveten giderek artan ABD dolar kuru nedeniyle motorinin litre fiyatı 30 TL bandını aşacak ki bu konuda çok yakın tarih bile verildi.

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NE ZAMAN 30 TL’Yİ GEÇECEK?

Akaryakıt sektöründe öncü kuruluşların yatırım uzmanları 31 Mart’a kadar benzin ve motorin fiyatlarının 30 Lirayı aşabileceğinden endişe ediyor. Benzinin 30-32 TL aralığında, motorinin litre fiyatının ise 35 TL’ye kadar çıkabileceğine dair öngörülerini dile getiren sektör uzmanları bile var. Ki akaryakıt fiyatlarının 30 TL’yi aşıp 35 TL’ye kadar yükselebileceğini belirten bu uzmanlar, Şubat ayının daha ilk haftasında motorinin 20 TL’yi ne zaman aşacağına dair kesin tarih vermiş ve an itibari ile de doğru çıkmıştı. Yapılan bir diğer tahminler ise petrol fiyatları ile alakalı…

Konuya ilişkin açıklama yapan Uşak Milletvekili Özkan Yalım ”Sadece bir yıl geriye dönmek istiyorum. Biliyorsunuz, Mart 2021’de motorin 6,80 TL’ydi ama bugün itibarıyla motorin yani mazot 22,91 TL. Bugün akşam tekrar bir zam daha geliyor, yarın 25,19 TL. Tüm vatandaşlarımız; gördüğünüz gibi bir yılda 4 kat artan motorin, mazot fiyatları var. Peki, mazot fiyatlarından kimler özellikle, ciddi anlamda zarar görüyor? Tabii ki tüm vatandaşlarımız ama özellikle de piyasada çalışan, hizmet sektöründe çalışan değerli firma sahipleri veya şoför kardeşlerimiz. Ben tekrar söylüyorum: Bir yılda 4 kat artan, tam tamına 22,91 TL’ye gelen, 6,80 TL’den 22,91 TL’ye gelen motorin fiyatlarını özellikle gündeme getirmek istiyorum.” dedi.

PETROL FİYATLARI ÇOK DAHA HIZLI ARTACAK

Bilindiği üzere ABD başkanı Joe Biden dün aldığı bir karar ile Rusya’dan petrol ve doğalgaz alım yasağı getirmişti. Zaten yükselişte olan petrol fiyatları ABD’nin aldığı bu karar ile çok daha hızlı yükselecek. Rystad Energy ve İngiliz Banka Barclays petrolün varilinin 200 doları görebileceğini söylerken ABD’li banka Goldman Sachs da yıl sonu için petrol fiyatı tahminlerini yükseltti. Dolayısı ile akaryakıt fiyatları da buna paralel hızlı yükselişine devam edecek. İşte bu konuda hükümet, bir türlü yürürlüğe sokamadığı eşel mobil sistemini devreye sokacak ve akaryakıt fiyatları belli bir seviyede sabitlenecek.

EŞEL MOBİL DEVREYE GİRECEK VE AKARYAKIT FİYATLARI SABİTLENECEK

Konuya ilişkin Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur dün mecliste bir açıklama yaptı. Güzelmansur ‘’İktidar, yönetme yetisini iyice kaybetti. 18 Mayıs 2018 tarihinde akaryakıtta vergilerin azaltılması yoluyla fiyat artışlarının tüketiciye yansımasının önüne geçen eşelmobil sistemi başlatıldı, doğru da bir karardı. O zaman dolar 4,46; enflasyon 12,15; benzin 6,29; motorin 5,75’ti. Gelelim bugüne, dolar 14,52; enflasyon 54,44; benzin 19,36; motorin 21,34. Buna rağmen iktidar eşelmobil sistemini uygulamıyor, tüm veriler yüzde 200’ün üzerinde artış göstermiş, eşelmobil devreye alınmıyor, akaryakıtın üzerindeki vergi yükü hafifletilmiyor.

Bu nasıl bir vurdumduymazlık, bu nasıl bir aymazlık. Hakikaten insanın aklı almıyor, akaryakıt fiyatları uçup gidiyor, iktidar sadece seyrediyor…’’ dedi.