GenelSON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan yargılanan 14 yaşında ki çocuk hakkında mahkeme kararını verdi

T.A adında ki bir çocuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlaması ile hakkında dava açılmıştı. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan yargılanan 14 yaşında ki çocuk hakkında mahkeme kararını verdi. T.A, 11 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyordu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, suça sürüklenen çocuğun 2021 yılında sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a alenen hakaret ettiğine ilişkin delil bulunduğu belirtildi.

ADALET BAKANLIĞI İZİN VERDİ, DAVA AÇILDI

İddianamede, Adalet Bakanlığı tarafından suça sürüklenen çocuk hakkında kovuşturma izni verildiği hatırlatıldı ve çocuğun “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan cezalandırılması talep edildi. Bunun üzerine T.A. hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 11 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ERDOĞAN ŞİKAYETİNDEN VAZGEÇTİ

T.A.’nın, Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı dava bugün görüldü. Anadolu Çocuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya T.A.’nın avukatı katıldı. Mahkeme hakimi, müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının çocuk hakkında şikayetçi olmadıklarına ilişkin mahkemeye dilekçe sunduğunu belirtti.

BERAAT ETTİ

T.A.’nın avukatı, beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, çocuğa yüklenen “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun unsurlarının oluşmadığını belirterek, beraat kararı verdi.