EkonomiSON DAKİKA

Emekli maaşlarının 1300 lira artacağını bu formülle açıkladı!

İzmir Milletvekili Murat Ali Çelebi, emekli maaşlarının 1300 lira artmasına ilişkin 2200 ve 3600 ek göstergenin faaliyete geçirilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bu şekilde emekli maaşlarının 1300 TL artacağına dikkat çeken Çelebi, ‘’ Belediye zabıta personellerinin çözülmesi gereken sorunlar bulunmakta. Ek göstergeleri 2200, 3600 ek gösterge talepleri var. Bu sayede emekli aylıkları 1.300 lira fark edecektir.’’ Dedi.

Emekli aylıklarına ek 1300 TL’lik artışa neden olacak 3600 ek göstergenin bir an önce yürürlüğe gelmesi gerektiğini belirten Murat Çelebi, mecliste yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi;

‘’Belediyelerin çoğunda haftada altı gün üzerinden çalıştırılmaktalar. Resmî ve özel tatil günlerinde çalışıyorlar. Genel idari hizmet sınıfındalar, ayrı bir hizmet sınıfı bekliyorlar. Sürekli sahada olmalarına rağmen arazi tazminatından yararlanamıyorlar. Özel hizmet tazminat sorunları var; 65 puan özel hizmet tazminatı adil değildir, sistem zabıta memuru için 100’den başlamalıdır.

Fazla mesai ücreti maktu tavan tutarı üzerinden ödenmekte. 2012 yılında bu tutar asgari ücretin yarısı iken bugün asgari ücretin yüzde 18’i kadardır. Asgari ücrete endekslenerek artışı yapılması uygundur diyorum.’’ Dedi.