GenelSON DAKİKA

Maske indi vaka sayıları bir anda 34 binlere indi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha 4 gün önce açık alanlarda ve mesafenin korunabildiği kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı demesinin ardından vaka sayıları bugün 200 binlerden 34 binlere kadar indi. Bilakis Covid kaynaklı vefat sayılarında da gözle görülür düşmeler oldu. 7 Mart 2022 tarihli açıklanan vaka tablosu verilerinde ki bu düşüşün nedeni tartışmalara neden olurken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Sağlık Bakanlığı’na bir gönderme yaparak ironi yaptı ve ‘’Bakanlığın aldığı karar ile vaka artışlarının maske takmadan kaynaklı olduğu ortaya çıkmış oldu’’ dedi.

Sağlık Bakanı Koca 7 Mart günlük vaka tablosu verilerini açıkladı. Düne göre vaka sayıları nasıl olduysa bir anda inanılmaz derecede düştü. Koca’nın açıkladığı verilere göre bugün 34 bin 343 yeni vaka tespit edildi. Salgın yüzünden günlük ölüm sayılarının ise 134 olduğu açıklandı. Peki vaka vaka sayıları nasıl olduda 1-2 günde 200 binlerden 34 binlere indi!

Bununla ilgili bir çok tartışma olurken en iyimser görüş; Omicron vartantı semptomlarının hafif geçirilmesinden dolayı artık çoğu Covid olmuş vatandaş hastaneye test yaptırmaya gitmiyor ve bu nedenle vaka sayıları düşük görünüyor denildi ama Omicron varyantı 2 gün önce çıkmadı bilakis aylardır var. Ayrıca Türkiye’de ki vakaların yüzde 99’u Omicron varyantlı. Hal böyle olunca vaka sayılarının nasıl olduda 7 Mart Pazartesi günü bir anda 34 bine gerilediği kafalarda soru işareti…