Dünya

ABD’nin 59’uncu Başkanı kim olacak?

Tüm dünya Amerika Birleşik Devletleri’nin 59’uncu başkanının kim olacağını merak ediyor. Amerikalılar yeni başkanlarını seçmek için bugün sandığa gidiyor. Şu ana kadar 110 milyondan fazla kişi ABD’nin yeni başkanını seçmek için oyunu kullandı. 240 milyon seçmenin bulunduğu ülkede yüksek katılım bekleniyor. 2016’da ki seçime katılım oranı yüzde 55,7 idi.

ABD SEÇİMİ DÜNYANIN SEÇİMİ OLARAK ADLANDIRILIYOR

ABD seçim sonuçlarının bugün belli olmayabileceği konuşuluyor. Anketlerde Joe Biden’ın önde olduğu belirtiliyordu. Bu seçim dünyanın kaderi, dünyanın seçimi olarak adlandırılıyor. Herkes yeni başkanın kim olacağını merakla bekliyor…

ABD’de seçim son virajı dönüyor. Tahminler, anketler, sosyal medya propagandaları, adayların son konuşmaları derken 3 Kasım 2020 geldi. Dünya ABD’de ki seçim sonuçlarına kilitlendi. Demokrat Joe Biden ve Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’dan başka 12 ay daha bu seçimlerde yarışıyor. ABD tarihinde Demokrat ve Cumhuriyetçi adayların haricinde hiç kimsenin Beyaz Saraya gitmediğini de hatırlatmakta fayda var.

59’uncu Başkan seçilecek olan bu seçim daha önce benzeri görülmemiş bir zamanda gerçekleşiyor. Öyle ki maske takıp takmamak bile seçim maratonunda önemli bir koz haline geldi. İki adayında vaat çantası dolu. Bir yanda 232 bin kişinin ölümüne ve ciddi maliyet sıkıntısına yol açan pandemi süreci var. Diğer yandan da bir yıl boyunca gerginliği hiç dinmeyen ırkçılık tartışmaları var. Hal böyle olunca iki aday arasında ki çekişme de sertleşti. Hakaretler, suçlamalar havada uçuştu.

ANKET SONUÇLARI VE TAHMİNLER

ABD’de ki gerginlikler gerildikçe gerildi. Son zamanlarda yaşanan protestoları da göz önüne alan mağazalar, seçim sonrasında oluşabilecek yağmalara, protestolara karşı önlem almaya başladı.

Gelelim anketlere ve tahminlere… Son anketler Biden’i büyük farkla önde gösteriyor. Ancak seçimin kaderini iki aday arasında gidip gelen bu yüzdende salıncak adı ile nitelendirilen eyaletler belirleyecek.

Posta yolu ile oy kullanma işlemi Koronavirüs salgını ile bu yıl iyice yaygın hale geldi. Seçimlere katılım oldukça yüksek olacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu