GündemSON DAKİKA

Rusya Ukrayna savaşının daha da büyüyeceğini bizzat Putin açıkladı

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmen Rusya ve Ukrayna arasında ki savaşın çok daha büyüyeceğini açıkladı. Savaşın devam edeceğine dair Putin, Ukrayna’nın asla kabul etmeyeceği bir şart sundu. Putin’in sözde savaşı bitirmek için sunduğu 3 şart, savaşın giderek daha da büyüyeceğinin işareti olarak algılanırken Rusya bu şartları görüşmek için Ukraynalı yetkilerle Türkiye Antalya’da bu hafta sonunda buluşacakları duyuruldu.

Dünya Rusya ve Ukrayna arasında 11 günden beri devam eden savaşa kilitlendi. Savaşın başlangıcından bu yana piyasalar altı üst oldu. Petrol fiyatları 140 dolar olurken bugün doğalgaz fiyatları 850 dolardan 3725 dolara kadar çıktı. Piyasalar savaşın durması noktasında bir umut beklerken Putin, savaşın anında bitmesi için Ukrayna’nın askeri varlıklardan arınması şartını getirdi. Bu şartın yerine getirilmesi demek Ukrayna’nın tamamen Rusya’nın egemenliği altına girmesi demektir ki Ukrayna bu yönde Rusya ile sonuna kadar kendi egemenliği için savaşacaklarını zaten duyurmuştu.

Rusya’nın savaşı bitirmek istemediği ve daha da büyütmek istediği, Ukrayna yönetimine sunduğu 3 şartla daha da pekişti. Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Ukrayna konusunda anlaşmaya varılması için şartları olduğunu söyledi. Telefon görüşmesinde Putin, Kremlin’den yapılan açıklamaya göre şu şartları dile getirdi: Kırım’da Rusya’nın egemenliğinin kabul edilmesi, Ukrayna hükümetinin anti-nazilileştirilmesi ve askerden arındırılması, Ukrayna topraklarına özel statü verilmesi.