GündemSON DAKİKA

Son dakika! İzmir’de 7,1 şiddetinde deprem açıklaması!

İzmir için son dakika 7,1 şiddetinde deprem uyarısı geldi. Deprem uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’de 6,9 ile 7,1 şiddetinde çok büyük bir depremin geleceğine dair fay hattında ki karakteristik bilgileri paylaştı ve her üç bin yılda bir tekrarlanan hareketlere dikkat çekti.

İzmir’de son meydana gelen yıkıcı deprem sonrasında deprem uzmanları peş peşe açıklamalarda bulunmuş ve İzmir’in üzerinde olduğu fay hattının hareketleri konusunda korkutan açıklamalarda bulunulmuştu. Bugün ise beklenen depremin yaklaştığına dair son dakika bir açıklama geldi. Prof. Sözbilir konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda ‘’ “Tuzla fayının 2 bin yıllık deprem tekrarlama periyodunun yaklaştığını söyleyebiliriz. 6.9 – 7.1 büyüklüğünde bir deprem olabilir” dedi.

HER 3 BİN YILDA TEKRARLANAN BÜYÜK DEPREM BEKLENTİSİ

Prof. Dr. Sözbilir, “Denizde de bir o kadar aktif fay bulunuyor. Bine yakın fayla çevrili durumdayız. İzmir, yıkıcı bir deprem atlattı. Bölgede artçı depremler sürüyor. 117 vatandaşımız ölmüştü. Bölgede 10 binin üzerinde artçı deprem meydana geldi. Tabii ki bu faya komşu faylarda da küçük küçük depremler gerçekleşti” dedi.

İzmir’de özellikle Seferihisar ve Tuzla fayı üzerinde yaptıkları çalışmalarda, bunların deprem üretme zamanlarını yaklaştığını gördüklerini belirten Prof. Dr. Sözbilir, “Tuzla fayının yaklaşık 2 bin, Seferihisar fayının ise yaklaşık 3 bin yılda bir deprem tekrarlama periyodu var. Tuzla fayında 178 yılında bir deprem oldu. O günden bu yana herhangi bir deprem gerçekleşmedi. Tuzla fayının 2 bin yıllık deprem tekrarlama periyodunun yaklaştığını söyleyebiliriz. 6.9, 7.1 büyüklüğünde bir deprem olabilir” diye konuştu.

DEPREM HAZIRLIĞI HAKKINDA

İzmir’in olası büyük bir depreme hazır olmadığını belirten Prof. Dr. Sözbilir, ”Olması gereken çalışmalar çok yavaş ilerliyor. Burada yapılması gereken hem jeolojik hem jeofizik hem de inşaat ve deprem mühendisliği anlamında gerek zeminle gerekse binalarla ilgili bir dönüşüm gerçekleştirilmesi gerekiyor.

*Buna genel anlamda ‘kentsel dönüşüm’ diyoruz. Bu İzmir’de aslında gerçekleştirebilmiş değil. Dolayısıyla önce bunu gerçekleştirmek gerekiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu kapsamda yol haritasını ortaya koyan bir çalışma yaptı. Bu çalışma 1-2 ay içinde tamamlanacak. İzmir’de doğal afetlerden, en az hasarla çıkmak için nereden kentsel dönüşüme başlayacağız, nasıl bir yol haritası izleyeceğiz, göreceğiz.

*İçişleri Bakanlığı’nın, AFAD’ın yaptığı İl Afet Risklerini azaltma için gerekenlerin ortaya konulduğu önemli bir çalışma var. Yine doğal afet anlamında en az riskle çıkılması için hangi kurum ne yapacak, onu ortaya koyacak bir çalışma var. Bir de üniversitelerin yaptığı çalışmalar var. Bunlar, TÜBİTAK projeleri kapsamında yapılan çalışmalar. Dokuz Eylül, Afyon Kocatepe, Cumhuriyet ve Çukurova üniversiteleri, İzmir’de 9 fay üzerinde çalışma yapacak.

Fayların geçmişini ortaya çıkarıp, geleceğiyle ilgili deprem tehdit analizinde kullanılacak parametreleri belirlemeye çalışıyoruz.