SON DAKİKA

Maliye Bakanından son dakika Ayçiçek yağı açıklaması!

Azak Denizi’nde ham Ayçiçek yağı yüklü 22 geminin bekletilmesi ile beraber Ayçiçek yağında büyük bir krizin yaşanacağı endişesi doğdu ve vatandaş, yağ bulamam korkusuyla marketlere koştu. Arz ve talep dengesinin bir anda bozulması nedeniyle de Ayçiçek yağlarına son iki günde inanılmaz zamlar yapıldı. 5 litrelik Ayçiçek yağı fiyatları 300 TL’yi aşarken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den son dakika bir Ayçiçek yağı açıklaması geldi.

Kendi alanı olmamasına rağmen Ayçiçek stoğu hakkında çok tartışılacak bazı bilgiler veren Maliye Bakanı Nebati, ”Türkiye’de yağ bitti demek vatana ihanettir” dedi. Ayçiçek yağı kuyruklarının, yaşanan izdahama dair çekilen videoların yalan olduğunu iddia eden Bakan Nebati, ”Sanki kuyruk varmış gibi, sonradan üretilmiş fotoğraflarla ihanete varan söylemlerle destekleyenlerle bir iletişimimiz olacak” dedi. İşte, Bakan Nebati’nin yaptığı o flaş açıklamalar…

Emtia fiyatlarındaki artışlar

“Tedarik zincirlerindeki sorunlar ile küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışlar enflasyonun dünya çapında yükselmesine neden olmuştur. Artık dünyanın en önemli sorunu enflasyondur.

Gelişmiş ülkelerde son 30-40 yılda görülmeyen enflasyon oranlarına ulaşıldı. Bu yükselişin ülkemize de yansıması kaçınılmaz. Döviz kurlarındaki dalgalanmanın da etkisiyle enflasyon oranlarımızda artışlar meydana geldi. Son dönemde ise Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime bağlı olarak enerji ve diğer emtia fiyatlarındaki artış hızlanmıştır. Bugün itibariyle, emtia, gıda, petrol fiyatlarının her kaleminde çok ciddi artışlar söz konusu.

Fiyat istikrarının korunması sadece halkımızın refahının korunması açısından değil, sürdürülebilir büyümenin sağlanması açısından da artık kritik bir öneme sahiptir. Bu çerçevede fiyat istikrarının sağlanması birinci önceliklerimizden birisidir.

”Yağ Bitti Demek Vatana İhanettir”

Dünyadaki gıda fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı yalan yanlış haberlerle, yağ kuyruklarıyla ilgili haberler, yağ stoku bitmiştir gidip alın diyenler bu ülkeye ihanet ediyor. Hiçbir şey yapmasak temmuz ayına yetecek kadar stok var. Türkiye bir tarım ülkesidir. Sanki kuyruk varmış gibi, sonradan üretilmiş fotoğraflarla ihanete varan söylemlerle destekleyenlerle bir iletişimimiz olacak.

20 Aralık öncesi döviz kurlarından ciddi zarar gören bireyseller şunu bilin, şu anda sizi yönlendirmeye gayret edenler ülkenin çıkarına değil ülkeye düşmanlık yapmaktalar. Savaşın bütün dünyayı etkilediği, petrol fiyatlarının arttığı dönemde ülkede yoksulluk varmış gibi operasyon çekenlere karşı bakanlık olarak net bir şekilde operasyon çekeceğimizi herkes bilsin.”