EkonomiSON DAKİKA

7 Mart itibari ile doğalgaza yüzde 400 zam yapıldı!

Doğalgaz fiyatları tarihte görülmemiş bir zam gördü. Son dakika olarak yapılan açıklamada, doğalgaza yaklaşık yüzde 400 zam yapıldığı duyuruldu. Düne kadar 850 dolar olan doğalgazın Bin Metreküp fiyatı 7 Mart 2022 Pazartesi günü itibari ile tam 3 bin 725 dolara kadar yükseldi. Bu denli artışın önümüzde ki günlerde doğalgaz faturalarına yansıtılacağı belirtildi.

Rusya ve Ukrayna savaşı doğalgaz fiyatlarında görülmemiş bir zammı tetikledi. Savaş öncesinde 850 dolar olan bin metreküp doğalgaz bugün 3.725 ABD dolar oldu. Diğer taraftan Brend petrol fiyatı 139 dolar oldu ki bu artış, Mart ayı sonuna kadar doğalgaz fiyatları gibi akaryakıt fiyatlarının da resmen uçacağı anlamına geliyor.

Doğalgaz fiyatlarının %400 oranında artması, dünya piyasalarında petrol varil fiyatlarının 140 dolara kadar çıkması Türkiye’yi büyük bir kıtlık noktasına sürükleyebilecek en büyük etkenler arasında sayılıyor. Doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarında ki artış ile beraber önümüzde ki günlerde elektrikte de büyük bir zam beklendiği açıklanırken, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski Devlet Başkanı Medvedev ‘’Yeni Dünyaya Hoş Geldiniz’’ mesajını verdi. Peki, bu doğalgaz ve petrol artışlarından Türkiye ne kadar etkilenir?

TÜRKİYE NASIL ETKİLENECEK?

Türkiye’nin boru hatlarından aldığı doğalgazın önemli bölümü petrol fiyatlarına endeksli ve bu fiyatlar Brent petrolün son 9 aylık ortalama fiyatına göre 3 ayda bir güncelleniyor. Bu nedenle Avrupa’daki spot doğalgaz fiyatlarındaki değişimler, uzun dönemli kontratları doğrudan etkilemiyor. Ancak Türkiye spot fiyatlarla da boru gazı ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alıyor. Bu fiyatların da Avrupa fiyatlarına paralel olarak hızla artması bekleniyor.

Enerji sektörü kaynakları, Türkiye’nin şu an doğazgazda ithalat maliyetinin bin metreküp için ortalama 700 dolar civarında olduğunu tahmin ediyor. Boru gazında ortalama 310 dolar olan maliyet, spot LNG ile birlikte ortalamada 700 dolara yükseliyor.