EkonomiSON DAKİKA

Yüzde 40 zam geldi! Ekmek fiyatları ne kadar olacak?

Türkiye’yi bekleyen buğday krizi başladı ve son bir hafta içerisinde buğday fiyatlarına yüzde 40 zam geldi. Buğdayın bu denli yükselmesi ile ekmek fiyatlarının ne kadar olacağı merak edilirken, Mısır 305.1 dolar/ton seviyesine, soya fasulyenin 619.1 dolar/ton seviyesine yükseldiği açıklandı.

Türkiye dünyada en çok buğday ithal eden 2. Ülke konumuna yükselirken dünya piyasalarında buğday 454.2 dolar/ton seviyesine kadar yükseldi. Dolar kurunun artması Türkiye’ye ek bir ithal buğday maliyeti getirirken sektör uzmanları yurt genelinde ekmek fiyatlarının 5 TL’nin üzerine çıkmasının engellenemez olduğunu ifade etti.

Buğday fiyatlarının %40 artması nedeni ile açıklama yapan İstanbul Fırıncılar Odası, buğday fiyatlarının yüzde 40 zamlanması sonrasında un fiyatlarının en az yüzde 50 zamlanacağını belirtti. Buna paralel olarak ekmek fiyatlarının da en az yüzde 50 oranında artabileceğine işaret eden Fırıncılar odası, Mart ayı sonuna kadar ekmek fiyatlarının en az 4,5-5 TL olabileceğinin altını çizdi.

Buğday krizinin henüz başında olan Türkiye, asıl krizi yaz ortasından itibaren yaşayacak. Rusya ve Ukrayna arasına devam eden savaştan dolayı Türkiye bu yıl buğday ithal etmekte zorlanacak zira Türkiye buğday, mısır ve arpa ithalatının yüzde 90’nı Ukrayna ve Rusya’dan sağlıyordu. Krizi hızlandıran bir diğer etken ise bu yıl çiftçilerin buğday ekiminde gübre kullanmamış olmaları. Buda, 2022 buğday ve arpa mahsul oranlarını ciddi oranlarda azaltacak. Haliyle Türkiye’nin ithal buğday ihtiyacı artacak ama savaştan dolayı gerekli ithal buğdayı sağlaması çok zor görünüyor. Bu olaylar buğday krizini en üst safhaya taşırken ekmek fiyatlarının, önlem alınmadığı takdirde Haziran Temmuz ayında 6-7 TL’ye kadar çıkması öngörülüyor.