GündemSON DAKİKA

Rusya’dan son dakika biyolojik silah açıklaması!

Kiev bölgesindeki Irpen’den tahliye sırasında Rus işgalciler sivillere ateş açması sonucunda 8 kişi hayatını kaybederken Rusya’dan son dakika bir biyolojik silah açıklaması geldi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın ABD fonları ile biyolojik silah geliştirdiğini ve Rusya için kullanabileceğini dile getirdi.

Ukrayna hava üstlerinin Rus kuvvetleri tarafından tamamen yok edildiği bilgisini paylaşan Konaşenkov, savaşta gelinen son durum ile ilgili bazı bilgiler verirken, ”ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Ukrayna’da uygulanan bir askeri biyolojik programın izlerinin Kiev rejimi tarafından acil bir şekilde temizlendiği gerçeği ortaya çıkarıldı. Açıkçası, özel bir askeri operasyonun başlamasıyla birlikte, Pentagon’un Ukrayna topraklarında gizli biyolojik deneylerin yürütüldüğünü açığa çıkma konusunda ciddi endişeleri vardı.

* Şimdi belgeler radyasyon, kimyasal ve biyolojik koruma birliklerinden Rus uzmanlar tarafından analiz ediliyor. Alınan belgeler, Rusya topraklarına yakın bir yerde bulunan Ukrayna biyolaboratuvarlarında biyolojik silah bileşenlerinin geliştirilmesinin gerçekleştirildiğini teyit ediyor. Yakın gelecekte, alınan belgelerin analiz sonuçlarını sunacağız.” dedi.

RUSYA’DAN DİĞER ÜLKELERE UYARI

Konaşenkov, Ukrayna’ya ait savaş uçaklarının Romanya ve diğer komşu ülkelere hareketlerinden bahsederek, “Aynı zamanda, daha önce Romanya’ya ve diğer sınır ülkelerine uçan Ukrayna savaş uçaklarını da kesin olarak biliyoruz” dedi. Bu ülkelerin Ukrayna uçaklarının kendi üslerinden kalkış yaparak muhtemel taarruzları karşısında sorumlusunun bu ülkeler olacağını söyleyen Konaşenkov, “Bu devletlerin silahlı bir çatışmaya dahil olması kabul edilebileceğini unutmayın” dedi.