Alışverişte Trend ÜrünlerSON DAKİKA

7-10 Mart’ta marketlere gidecekler dikkat! Ayçiçek yağlarını zamsız Şubat ayı fiyatlarından alma imkanı

Türkiye geçmiş yıllarında baklava kuyruklarını konuşurken bugün Ayçiçek ve halk ekmek kuyruklarını konuşuyor. Migros, Carrefour, BİM ve A101 marketlerinde ki Ayçiçek yağı izdihamı bugünde sosyal medyanın gündeminde birinci sırasını korurken, ayçiçek yağlarına zam yapmayan bilakis geçtiğimiz Şubat ayı indirimli fiyatlardan satan market, Ayçiçek yağlarının 7-10 Mart 2022 tarihleri arasında yine aynı fiyattan satılacağını duyurdu.

Bilindiği üzere şu anda zincir marketlerde özellikle 5 litrelik Ayçiçek yağı bulmak oldukça zor ve bugün tüm marketlerde Ayçiçek yağında satış kotası getirildi ve alışveriş başına 1 adetle sınırlandırıldı. 5 litrelik Yudum Ayçiçek yağının fiyatı 320 TL’ye kadar çıkarken, Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde Ayçiçek yağlarına henüz zam yapılmadığı duyuruldu. Fiyatların 7-10 Mart tarihleri arasında zamsız haliyle satılmaya devam edileceği belirtildi.

1 LİTRE AYÇİÇEK YAĞI 26 TL

Genelde Türk Şeker marka ürünlerini satan Tarım Kredi mağazalarında genellikle 1 litrelik Ayçiçek yağı bulunuyor lakin 5 adet 1’er litrelik alsanız da, 5 litrelik alsanız da fiyat değişmiyor. Şu anda 1 litrelik Ayçiçek yağı fiyatları 26 TL. 5 adet aldığınızda 130 TL yapıyor ki, BİM, A101, Migros ve Carreforsa’da 5 litrelik Ayçiçek yağı fiyatları ortada… Ayrıca bu marketlerde zam görmeyen sadece Ayçiçek yağları değil.

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gidip alışveriş yaptığı Tarım Kredi marketlerinde fasulye, şeker, domates salçası, bulgur çeşitleri, nohut ve pirinçte de zam yapılmadı ve bu ürünlerde an itibari ile geçtiğimiz Şubat ayı fiyatlarından satılıyor. Mart ayının ilk haftasında gıda ürünlerine yapılan zamlar göz önüne alındığında bu marketlerdeki özellikle Ayçiçek yağı başta olmak üzere belirtilen temel gıda ürün fiyatları cazipliğini koruyor.

Ayçiçeği için atılması gereken 2 adım

1-Rus yetkililer ikna edilerek Azak Denizi’nde bekletilen ham yağ yüklü 22 gemi Türkiye’ye getirilmeli

2- Çiftçiye,2022 ürünü ayçiçeği ekimi öncesinde artan maliyetleri karşılayacak destekleme primi, mazot ve gübre desteği hemen açıklanmalı