GündemSON DAKİKA

Ukrayna’dan Türkiye’ye göçmen akını başladı! Bakan Soylu on binlerce Ukraynalının Türkiye’ye geldiğini açıkladı

Ülkelerinde meydana gelen savaştan dolayı yüzbinlerce Ukraynalı başta Avrupa ülkelerine olmak üzere çevre ülkelere sığınıyor. Savaştan kaçan Ukraynalı göçmenlerin tercihleri arasında Türkiye’de geliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son bir haftada Türkiye’ye gelen Ukraynalı sayısını açıkladı. On binlerce Ukraynalının ülkemize geldiğini belirten Soylu, Ukrayna’dan Avrupa’ya geçişlerin 1,5 milyonu aştığın belirtti.

Türkiye’ye göç eden Ukraynalı sayısına dair yaklaşık bir rakam veren Bakan Süleyman Soylu ‘’Hani güvenlik konseyiniz. Hadi çözün bakalım bu meseleyi. Yıllardan beri bizi terörün, milyonlarca göçün yanı başında bırakanlar, hadi hareket edin şimdi. Orada çoluk, çocuk, kadın hep beraber bir başka ülkeden bir başka ülkeye geçiyorlar.

1,5 milyonu aşan bir göçten bahsediliyor. Bize de üçüncü ülkelerden olmak kaydıyla bugün itibarıyla gelen Ukraynalı sayısı 20 bini aştı. Başımızın üzerinde yerleri var. Elimizden geleni yapıyoruz. Misafirperverliğimizi en üst seviyede gösteriyoruz. Sarı saçlı, mavi gözlü, yeşil gözlü; ırklara yönelik bir ayrım yapmayız. Müslümanız, dünyanın neresinde olursa olsun, mağdura sahip çıkarız” dedi.