GündemSON DAKİKA

Son Dakika! Bazı market ürünlerine satış kotası getirildi

Gıda fiyatlarında ki artışlar korkunç seviyelere geldi ve vatandaş hızla yoksullaşmaya başlarken, gıda fiyatlarına daha fazla zam gelir korkusu taşıyanlar marketlere akın etti. Dün Ayçiçek yağında izdiham oldu, market raflarında Ayçiçek yağı kalmadı. 5 litrelik Ayçiçek yağı 300 TL’nin üzerine çıkarken bugün son dakika olarak bazı market ürünlerine satış kotası getirildiği duyuruldu.

Bugünden itibaren Ayçiçek yağı ve şekerde kota sınırlaması getirildi. Başta A101, Carrefoursa, Migros, BİM ve ŞOK market olmak üzere tüm marketlerde 5 litrelik Ayçiçek yağı bir adetle sınırlandırılırken Türk Şeker kendi tanzim satış mağazalarında şekere satış kotası getirdi ve 2 kilo olarak sınırladı. Marketlerde satış kotası getirilirken buğdaya yüzde 40 zam geldiği duyuruldu.

Buğdaya getirilen zam sonrasında un çeşitlerine de 5 kilo kota getirilebileceği iddia edildi. Akaryakıt zamları, Ayçiçek yağı zamları derken tüm gıda ürünlerine son 2 günde büyük oranlarda zam geldi. Tarım Bakanı Türkiye’de yeterli Ayçiçek yağı stoğu var derken zincir marketlerde sıvı yağların bulunduğu raflar boş kaldı, vatandaş Ayçiçek yağı bulamadığından yakındı. İzdiham bugünde devam etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi nedeniyle, büyük oranda ithalat bu ülkelerden yapıldığı için ayçiçeği yağına da orantısız zamlar gelmeye başladı. Ayçiçeği yağı alabilmek için yurt genelinde marketlerde yaşanan manzaralardan birisi de Siirt’te ortaya çıktı.