EkonomiSON DAKİKA

5 litre Yudum Ayçiçek yağı 320 TL olurken 18 litreliği 1.099 TL oldu! Ayçiçek yağı fiyatları 3’e katladı

Dün sabahtan buyana Ayçiçek yağı fiyatlarına peş peşe zamlar geldi ve resmen fiyatları 3’e katladı. Öyle ki, 5 litre Yudum Ayçiçek yağının fiyatı 320 TL’yi görürken yine Yudum 18 litre Ayçiçek yağının fiyatı 1.099 TL oldu. Gelecek olan zamlardan önce haberi olanlar Carrefoursa, Migros, A101, ŞOK ve BİM marketlerine akın etti ve sosyal medyada paylaşılan Ayçiçek yağı izdihamı izleyenleri şoke etti.

Haftalardır akaryakıta ve gıda ürünlerine büyük oranlarda zam geleceği belirtiliyordu ve korkulan oldu. Pazartesi günü benzin ve motorin fiyatları 23 TL’ye kadar ulaşacağı belirtilirken asıl darbe Ayçiçek yağından geldi. Bugün hepsiburada adlı alışveriş sitesinde 5 litrelik Orkide Ayçiçek yağı 269 TL, Bizim Ayçiçek Teneke Ayçiçek yağı 299 TL, Yudum ayçiçek yağı ise 320 TL oldu. En dikkat çeken artış ise yine Yudum yağının 18 litrelik ürününde oldu. Fiyatı tam bin 99 TL’yi gördü. Bu derecede ki artış, savaş içerisinde olan Ukrayna’da bile görülmedi. Lakin daha kötüsü var;

Ayçiçek yağına gelen bu inanılmaz zamlardan daha kötüsü, şu anda zincir marketler olarak bildiğimiz Carrefoursa, Migros, A101, ŞOK ve BİM marketlerde 3, 5 ve 18 litrelik ayçiçek yağı yoktur. Satışta olan 2 litrelik Olin marka ayçiçek yağının fiyatı ise 127,40 TL olmuş durumda.

Açiçek yağının bu denli zamlanması karşısında inanmakta tereddüt yaşayanlar için aşağıda özellikle ekran görüntüsü paylaştık.