EkonomiSON DAKİKA

Türkiye Venezuela örneğini yaşamaya başladı! Marketlerde ayçiçek yağı kalmadı

Venezuela krize sıfır noktasına geldiğini, vatandaşların marketlere akın ettiği ve marketlerde ürün bulamamaya başladığı anda anlamaya başladı. İşte Türkiye son günlerde de aynen Venezuela örneğini yaşamaya başladı ki, bugün Carrefoursa, A101 ve BİM gibi zincir marketlerinde ayçiçek yağı bulamadı. A101, stokları sayıyoruz bahanesiyle ayçiçek yağlarını depolara kaldırırken Carrefoursa internetten ayçiçek yağı satışlarını durdurdu. Carrefour sanal marketlerine gidip ayçiçek yağı almak isteyenler ‘’aradığınız ürün bulunmadı’’ sonucu ile karşılaşırken A101 market göstermelik olarak sadece 1 litrelik Biryağ marka ayçiçek yağını satışa koydu ki onda da bir adet sınırı bulunmakta.

Bilindiği üzere Venezuela petrol zengini bir ülke olmasına rağmen vatandaşları açlıktan ölüyor. Marketlerde ürünler karne ile satılırken bir çikolata almak için bir valiz dolusu Venezuela parası götürmeniz gerekiyor. Hal böyle olunca da belediye işçileri çöp kutularına atılan torbalarca parayı, tuttuğu gibi çöp kamyonuna atıyor aynen diğer çöpleri attığı gibi… Lakin Venezuela bir anda böyle bir duruma girmedi. Aşama aşama…

KRİZİN İLK ALAMETLERİ

Venezuela’da kriz geliyorum demiş ve bugünlerin yaşanacağına dair bazı alametlerini göstermişti. İlk alamet gıda enflasyonu ile başladı ve hemen sonrasında aynen bugünün Türkiye’si gibi vatandaşlar daha büyük zamlar geleceği endişesiyle marketlere akın ediyordu. Raflarda temel gıda ürünleri bulmak oldukça zorlanmıştı ve daha sonra Venezuela hükümeti tüm temel gıda ürünlerine satış kotası getirdi. Şimdi ise tüm temel gıda ürünleri artık karne ile veriliyor. İşte, Venezuela’da ilk gelişen kriz alametinin ilk örneği bugün Türkiye’de yaşandı.

Rusya ve Ukrayna arasında başlayan ve giderek daha büyüyeceği düşünülen savaştan dolayı giderek 30 TL’ye doğru giden akaryakıt fiyatları yurttaşları endişelendirdi. Akaryakıt fiyatlarına 7 Mart 2022’de büyük bir zam geleceğini duyanlar, bu zamlara paralel gıda fiyatlarına da zam geleceğini öngördü ki, bunu daha önce haber alan birçok zincir market çareyi raftaki ürünleri depolara kaldırmakta buldu.

3 SAAT İÇİNDE YAKLAŞIK YÜZDE 10 ZAM YAPILDI

3 saat içerisinde 108 TL olan ayçiçek yağının fiyatı 119,90 TL’ye çıkarken, ayçiçek yağı almak isteyen birçok vatandaş marketlerden eli boş döndü. Online satış sitelerinden yağ almak isteyen vatandaşlar ise gördüklerine inanamadı. Carreforsa veya A101 marketlerin online satış sitelerine girenler ayçiçek yağı stoklarının sıfırlandığını gördü ve sanal sepetleri boş kaldı. Marketlerde izdihamlar bugün çekilen video görüntüleri ile gözler önüne serilirken, eli boş dönen vatandaşlar marketleri stokçuluk yapmakla suçladı. Muhalefet ise bu durum karşısında iktidarı suçladı ve ‘’marketleri stokçuluk yapmaya zorlayanın bu iktidarın politikaları’’ olduğunu belirtti.