GündemSON DAKİKA

Milet ayçiçek yağı için marketlere akın etti! Marketler raflardan ayçiçek yağını indirip depolarına kaldırmaya başladı

Büyük zam geleceğini öğrenen zincir marketler ayçiçek yağlarını raflardan indirip depolarına kaldırmaya başladı. Bununla birlikte millet marketlere akın ederek bulabildiği ayçiçek yağlarına akın etti. Kasiyer önleri ayçiçek yağı almaya çalışan müşterilerle dolarken Carrefoursa ve A101 marketleri, ayçiçek yağlarında yapılan indirim kataloğunu geri çekti. Yaşananlara bazı vatandaşlar bir anlam veremezken A101, BİM, ŞOK, Carrefour, Migros başta olmak üzere tüm marketlerde gıda ürünlerinde peş peşe zamlar yapıldı.

Bugün, A101 marketlerinde çekilen görüntüler görenleri hayretlere düşürdü. A101 market çalışanları raflardan özellikle 5 litrelik ayçiçek yağlarını alıp depolarına çekerken görüntülenirken diğer taraftan alma fırsatı bulanlar 3’er, 5’er şeklinde yağ aldıkları görüldü. Peki, bunun anlamı nedir? Neden bugün ayçiçek yağı ve diğer market ürünlerine zam yapılıyor? Önümüzde ki günlerde gıdalara ne kadar zam yapılacak? İşte detaylar..

Çoğu market ”sayım yapmak için depolara kaldırıyoruz” bahanesi ile ayçiçek yağlarını raflardan toplamaya başladı. Akaryakıt fiyatlarına gelen ve Pazartesi gün gelecek olan zamlar sonrasında tüm gıda ürünlerine zam geleceğini öngeren marketler, stokçuluğa başvurmaya başladı. Carrefoursa, Migros, A101, ŞOK ve BİM indirimli kataloglarında özellikle ayçiçek yağı, zeytinyağı ve temel gıda ürünlerini çıkarırken, sektör uzmanları Mart ayı sonuna kadar gıda ürünlerinde büyük bir zammın geleceğine işaret ettiler.

Peki, şu anda zincir marketlerde ayçiçek yağı fiyatları ne kadar? İşte, marketlere göre sıvı ayçiçek yağı fiyatları…

Carreforsa marketlerinde ayçiçek yağı kalmadı. Marketin online satış sitesinde arama kısmından ”ayçiçek yağı” yazdığınızda bile ”ayçiçek yağı ile ilgili ürün bulunamadı.” sonucu çıkıyor.

3 SAAT ARAYLA FİYAT FARKI FATURAYA YANSIDI

İstanbul’un Pendik ilçesi Nazımbey Caddesi’ndeki bir markette ise saat 09.59’da 5 litresi 108 TL olan ayçiçek yağının saat 12.46 itibarıyla 119,95 TL’den satıldığı görüldü. Aynı marka üründe 3 saat arayla yapılan alışverişte ortaya çıkan fiyat farkı faturaya yansıdı.

A101 marketlerinde sadece Biryağ marka 1 litrelik ayçiçek yağı satılıyor onunda fiyatı 36 TL. Başka ne hiç bir markaya ait ne 2 litrelik, ne 3, ne 4, ne 4,5 nede 5 litrelik ayçiçek yağı bulunmuyor..