EkonomiSON DAKİKA

Uzmanlardan tüm gıda çeşitlerine görülmemiş zam uyarısı! Mart sonuna hazır olun

Sektör uzmanları son gelen akaryakıt zamlarını yorumladı. 7 Mart Pazartesi günü beklenen büyük akaryakıt zamları sonrasında benzin ve motorinin litre fiyatı 23 TL’ye yaklaşacak ve Mart sonuna kadar bu zamlar devam edecek. Bununla birlikte tüm gıda çeşitlerine gerek üretim maliyetlerinden gerekse nakliyat maliyetlerinden dolayı büyük bir zam gelecek. Ekmek fiyatları ise akaryakıt zamlarına paralel yükselişine devam ederken ayrıyeten Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaştan kaynaklanan buğday krizinden dolayı en hızlı yükselen gıda maddeleri arasına girecek.

Bilindiği üzere Türkiye buğday ithalatının yüzde 90’nını Ukrayna ve Rusya’dan karşılıyordu. Bu iki ülke arasında çıkan savaş Türkiye’yi yeni bir buğday krizine sokacak. Bununla birlikte artan gübre fiyatlarından dolayı üreticiler bu yıl buğday ve arpa ekimini gübresiz yaptılar ve buda mahsulde büyük bir oranda azalmaya neden olacak. Zaten geçen yıl Türkiye’nin 20 milyon ton buğday açığı olmasına rağmen Rusya ve Ukrayna’dan sadece 17 milyon ton alabilmişti ve buda peş peşe ekmek zamlarına neden olmuştu. Ama şimdi ki durum, geçen yılla asla kıyaslanamayacak kadar vahim.

Akaryakıt fiyatlarının mart sonuna kadar 30 TL’yi bulabileceği konuşulurken dün benzin ve motorin fiyatlarına büyük bir zam yapıldı. Bugün ise yapılan açıklamada, 7 Mart’ta tüm akaryakıt çeşitlerine bir zam daha yapılacak ve benzin ile motorinin litre fiyatını 23 TL’ye kadar çıkaracak. Bu artışlar başta gıda fiyatları olmak üzere tüm sektörlerde büyük zamların yapılmasına neden olacak. Bu konuda uzmanlar tüm gıda çeşitlerine görülmemiş zam uyarı yaparken özellikle Mart ayı sonuna dikkat çekildi.

Zaten ateş pahası olarak tarif edilen market ürünlerinin Mart ayı sonuna kadar en az yüzde 30 zamlanması bekleniyor. Bununla birlikte ekmeğin en az 4-4,5 TL olacağı uyarısında bulunan uzmanlar, şu anda kilosu 150 TL’ye çıkan kuzu etinin 200 TL’ye çıkacağını belirtiyor. Mazot fiyatlarından dolayı ev fiyatları dahil A’dan Z’ye her şeye bugüne kadar görülmemiş zamların yapılacağı öngörülüyor.