EkonomiSON DAKİKA

Akaryakıta tarihi zam geliyor! Benzin ve motorin bu Pazartesi günü 23 TL’ye kadar Mart sonunda ise 30 TL’ye kadar yükselecek

Akaryakıt fiyatlarına beklenen tarihi zam beklenenden önce geliyor. Mart ayı sonuna kadar 30 TL’ye kadar çıkabileceği düşünülen benzin ve motorin fiyatlarına bu Pazartesi günü büyük bir zam yapılacak ve litre fiyatları 23 TL’ye kadar yükselmiş olacak.

Bir önceki akaryakıt zammı haberimizde belirttiğimiz zam oranları beklenenden önce geliyor. Ocak ayı sonunda benzin ve motorin fiyatlarının Mart ayı başında 20 TL’yi geçeceğine dair haberimiz yayınlanmıştı. Dün son gelen zamlarla birlikte benzin ve motorin fiyatları 20 TL’ye dayandı ama asıl zam bu Pazartesi günü (7 Mart 2022) gelecek. Gelecek olan bu zamla birlikte motorinin litre fiyatı İstanbul’da 19,75 TL’den 22,19 TL’ye, Ankara’da ve İzmir’de 19,86 TL’den 22,30 TL’ye yükselecek. Lakin zamlar bunlarla da sınırlı değil zira Mart ayı sonuna kadar motorin ve benzinin 30 liraya kadar çıkabileceği söz konusu.

Varil petrol fiyatları son 1 ay içerisinde 72 dolardan 119 dolara kadar çıktı ve 140 dolara kadar çıkabileceği belirtilmişti. Petrol fiyatlarında ki bu öngörülerin hepsi gerçekleşmeye başladı ve Mart ayında gelecek olan akaryakıt zamlarını bir ay öncesinde kesin tarihli olarak belirten sektör uzmanları, zamların Mart ayı sonuna kadar daha da hızlanacağını ve Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarının 30 TL’ye kadar çıkabileceğini vurguladı ki bu piyasaların tamamen çökmesi anlamına geliyor.

Geçen yıl 7 lira seviyelerinde olan motorin fiyatları bir yıl içerisinde 3’e katlandı. Akaryakıt zamlarına paralel olarak da başta gıda fiyatları resmen uçtu. Memura, emeklilere ve diğer tüm çalışanlara verilen maaş zamları daha ele geçmeden eridi bitti. Hükümetin ise bu konuda ne yapacağı, akaryakıta gelen zamların önüne nasıl geçebileceği ise hala muallakta zira buna yönelik iktidar henüz tek bir adım dahi atmadı.