GenelSON DAKİKA

Ethem Sancak Ukrayna’ya satılan Türk SİHA’ların paket servisi yapacağını mı sandı?

Tank Palet Fabrikası’nın ortağı Ethem Sancak, Ukrayna’ya satılan Türk SiHA’sı Bayraktar’lar ile ilgili Rus televizyonuna yaptığı açıklamalar alay konusu oldu. Ethem Sancak verdiği röportajda, Bayraktar SiHA’ların Rus konvoyuna ilişkin sorulan sorulara “Bayraktarları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk” demesi esprili yorumlara neden oldu. ‘’Sancak Türk SİHA’larının Ukrayna’da paket servisi yapacağını mı sandı’’ yorumu ise en dikkat çekici espriler arasına girdi.

Bayraktarları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk

Devletten aldığı önemli ihalelerle adını duyuran Ethem Sanacak bu kez ismini Rus televizyonlarında yaptığı açıklamalarla öne çıkardı. Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmayacağını ifade eden Sancak, “Rusya düşerse Türkiye bölünür, Türkiye düşerse de Rusya için aynı şey geçerli. Erdoğan, Zelenski’nin ilgisini bu tarafa doğru çekmeye çalıştı, hala çalışıyor. Bayraktarları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk. Rusya ile müttefikiz” dedi.

Sancak’ın bu sözleri sosyal medyada gündem oldu. Kullanıcılar, konuyla ilgili alay eden yorumlar yaptı, Ethem Sancak’ın ismi ise TT listesine girdi. İşte o yorumlardan bazıları:

Biz paket servis için kullanılacak sanıyorduk.
Ethem Sancak kimdir, nereden nasıl türemiştir. Nasıl birçok ihaleyi almıştır ve hala almaktadır?
SİHA’ları bayramlarda uçurmak için aldılar diyelim…
SİHA’ları biz herhalde çelik çomak oynasınlar diye göndermedik, nerede bir Rus varsa başı ezile diye gönderdik.
Sancak’ın “SİHA’ların kargo taşımacılığında kullanılması için verdik” demesine çok az kaldı.
Ethem Sancak siha’larla açık havada keklik avlanıyor sanıyormuş.

“SAVAŞIN SUÇLUSU NATO’DUR”

Sancak, harekatı değerlendirirken NATO’ya ve Türkiye’nin NATO üyeliğine sert eleştirilerde bulundu. Sancak, “Rusya-Ukrayna meselesinde ana suçlu NATO’dur. NATO geçmişten gelen kanserdir, urdur. Teröristleri destekleyen, 2016’da darbeye kalkışan da NATO’dur.” ifadelerini kullandı.