GündemSON DAKİKA

3.500 – 4.000 kişiye hizmet veren hastanenin depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı!

3.500 – 4.000 kişiye hizmet veren  Burdur Devlet Hastanesi’nin depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı. Burdur’un komşusu Antalya’da meydana gelen 4,6 şiddetinde ki deprem sonrasında konuyu meclis gündemine getiren Burdur Milletvekili Mehmet Öker ‘’ depremde, hastanede, can kaybı yaşarsak bunun hesabını kim, nasıl verecek ya da verebilecek mi?’’ diye sordu. Öker şu açıklamalarda bulundu;

İki gün önce Burdur’umuzun komşu ili Antalya’mızda 4,6 büyüklüğünde, şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu da bize bir kez daha Burdur ilinin fay hattında ve depreme her an yakalanabilecek bir il olduğu gerçeğini hatırlattı.

Peki, olası bir depremde meydana gelecek yaralanmalarda ilk başvuracağımız yer neresi? Hastane. İlimde sadece 1 hastane var, o da Burdur Devlet Hastanesi ve Burdur Devlet Hastanesinin günde yaklaşık 3.500 – 4.000 kişiye hizmet veren poliklinik ve yataklı kısmı bilimsel raporlarla da kanıtlandığı üzere depreme dayanıksız. Yani ilk depremde orası da göçecek. Peki, bu göçtüğü depremde orada çalışanlar, orada hizmet almaya gelen hastalar ne yapacak? Bu depremde, hastanede, can kaybı yaşarsak bunun hesabını kim, nasıl verecek ya da verebilecek mi?