SON DAKİKA

Cuma namazı çıkışında büyük patlama! En az 35 kişi hayatını kaybetti

Bugün Pakistan’da Cuma namazı çıkışında büyük bir patlama meydana geldi. Cami önünde yapılan bombalı saldırıda en az 35 kişinin öldüğü belirtilirken 60 kişininde yaralı olduğu söylendi. Pakistan yetkililer, bunun bir intihar saldırısı olduğunu belirttiler. Konuya ilişkin açıklama yapan Polis memuru Mohammad Sajjad Khan Reuters’e verdiği demeçte, “Çok kötü bir durumdayız ve yaralıları hastaneye kaldırıyoruz. Patlamanın niteliğini araştırıyoruz, ancak olay intihar saldırısına benziyor” dedi.

Peşaver polis şefi Muhammed Ejaz Khan, şiddetin iki silahlı saldırganın caminin dışında polise ateş açmasıyla başladığını söyledi. Çıkan çatışmada bir saldırgan ile bir polis memuru hayatını kaybederken, bir polis memuru da yaralandı. Kalan saldırgan daha sonra camiye girdi ve bir bomba patlattı.

Ambulanslar sıkışık dar sokaklardan geçerek yaralıları Lady Reading Hastanesi’ne götürdü. Hiçbir grup hemen sorumluluğu üstlenmedi. Hastane sözcüsü Mohamed Asım, 60’tan fazla kişinin yaralandığını ve ölü sayısının artabileceğini söyledi.

“Olağanüstü durumdayız ve yaralılar hastaneye sevk ediliyor. Polis memuru Mohammad Sajjad Khan, patlamanın niteliğini araştırıyoruz ancak intihar saldırısı gibi görünüyordu” dedi.

Bir tanık olan Shayan Haider, güçlü patlama onu sokağa fırlattığında camiye girmeye hazırlanıyordu. “Gözlerimi açtım ve her yerde toz ve cesetler vardı” dedi. Lady Reading Hastanesi’nin acil servisinde doktorlar yaralıları ameliyathanelere nakletmeye çalışırken kaos yaşandı.

Başbakan İmran Han bombalamayı kınadı. Pakistan’da son aylarda şiddet olayları arttı. Afganistan sınırındaki askeri karakollara düzenlenen çok sayıda saldırıda düzinelerce askeri personel öldürüldü.

Konuya ilişkin açıklama yapan MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya Milletvekili) – ”dost ve kardeş ülke Pakistan’ın Peşaver kentinde cuma namazı sırasında camiye yapılan bombalı saldırı sonucunda 45 kişinin hayatını kaybettiğini ve 60’tan fazla kişinin de yaralı olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Masum insanları hedef alan bu menfur terör saldırısını lanetliyor, vefat edenlere yüce Allah’tan rahmet, Pakistan devleti ve halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” dedi.