GündemSON DAKİKA

Tarım Bakanı Pakdemirli neden istifa etti ve yeni Tarım Bakanı kim oldu?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli istifa etti. AK Parti İktidarının geliştirdiği söylem ile ‘’görevinden affını istedi.’’ Pakdemirli’nin istifası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi ve yeni Tarım ve Orman Bakanı olarak Vahit Kirişci atandı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki, Bekir Pakdemirli neden istifa etti veya görevden alındı? Kirişçi kimdir? İşte detaylar…

Bekir Pakdemirli neden istifa etti?

Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli istifasının kabul edilmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 10 Temmuz 2018’den itibaren sürdürdüğüm Bakanlık görevimden ayrılmış bulunuyorum. Görevden af talebimi kabulleri için kendilerine şükranlarımı arz ediyor, yeni Bakanımız Sn. Vahit Kirişçi’ye başarılar diliyorum” dedi.

Bekir Pakdemirli’nin istifa sebebine dair henüz resmi bir açıklama yapılmasa da, AK Parti kulislerinde bir süredir Pakdemirli’nin görevden alınabileceği konuşuluyordu. Resmi Gazete’de yer alan atama kararında “Görevden af talebi kabul edilen bekir pakdemirliden boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişçi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereğince atanmıştır” denildi.

VAHİT KİRİŞÇİ KİMDİR?

Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960’ta, Kahramanmaraş’ta doğdu.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitiren Kirişci, yüksek lisansını aynı fakültenin Fen Bilimleri Enstitüsünde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesinde tamamladı.

Kirişci, Tarım ve Köyişleri Bakanlığında teknik eleman olarak çalıştı, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde öğretim üyesi olarak ders verdi.

1995’te doçent, 2001’de profesör olan Kirişci, bir kısmı yabancı dilde olmak üzere, çok sayıda makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlenen Kirişci, 22’nci dönemde AK Parti’den Adana Milletvekili seçildi. Aynı dönemde Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyesi olarak, Başkanvekilliği görevini yürüten Kirişci, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu ve 23’üncü dönemde aynı göreve yeniden seçildi.

Kirişci, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Tarım ve Orman Bakanı oldu.