GenelSON DAKİKA

04-08 Mart’ta tüm iller için yağış uyarısı! Türkiye bu hafta yoğun kar ve sağanak yağış etkisi altına giriyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 04-08 Mart 2022 tarihleri arasında ki 5 günlük hava durumu tahminleri raporunu yayınladı. MGM’den yapılan son dakika uyarılara göre Türkiye bu hafta çok yoğun kar ve sağanak yağışların etkisi altına giriyor. Özellikle Pazar, Pazartesi ve Salı günleri yurdun tamamında yoğun yağışların aralıksız süreceğini belirten Meteoroloji, illere hava durumu tahminlerini açıkladı.

4 MART 2022 HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Ege (Manisa dışında), Göller Yöresi, Doğu Akdeniz’in doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Aksaray, Niğde, Kayseri, Nevşehir, Yozgat ve Sivas çevreleri, Antalya’nın batı kesimleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası’nın yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, İç Ege, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile İç Anadulu’nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Doğu Anadolu’nun doğusu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Rize, Artvin, Tunceli, Bingöl, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Yağışların Doğu Anadolu’nun doğusu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Rize, Artvin, Tunceli, Bingöl, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, kar yağışlarıyla birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

5 MART HAVA DURUMU

5 Mart Cumartesi günü Marmara ve Ege bölgesinin tamamında kuvvetli sağanak yağışlarla birlikte bazı illerde karla karışık yağmur görülecek.

6 MART HAVA DURUMU

6 Mart Pazar günü Orta ve Batı Karadeniz bölgeleri haricinde yurt genelinde kar yağışı ve sanak yağışlar hakim olacak. Pazar günü hava sıcaklıkları 2-5 derece soğurken İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bazı illerinde yoğun kar yağışları hakim olacak.

7 MART HAVA DURUMU

8 MART HAVA DURUMU