EkonomiSON DAKİKA

28 yıl aradan sonra Türkiye tekrar 3 haneli enflasyon ile tanıştı

Samsun Milletvekili Erhan Usta – Yirmi sekiz yıl aradan sonra Türkiye tekrar 3 haneli enflasyon ile tanıştı maalesef, bu da AK PARTİ Hükûmetine nasip oldu. Rakamları tekrarlamaya gerek yok, baskılanmış TÜİK rakamı bile tüketici enflasyonunda yüzde 54,4; bağımsız akademisyenler bunu yüzde 123,8 olarak buluyor, arada da bir uçurum var. Aynı zamanda, üretici fiyat endeksi, yine TÜİK’in rakamı yüzde 105 Sayın Başkan. Enflasyonu kaçla devralmıştı? Cahit Bey burayı iyi dinlesin çünkü kendisindeki rakamlar yanlış. Yüzde 29,7’lik bir tüketici enflasyonuyla devraldı, bugün yüzde 54,4; devraldığınızın tam 2 katına getirdiniz.

Hatta, sizin devraldığınız Türkiye’de enflasyon da aşağı doğru iniyordu yani kim iktidar olsa bir sonraki yıl enflasyon yüzde 13-14’lere zaten gelecekti. Böyle bir program devraldınız, böyle bir Türkiye devraldınız, enflasyonda yönü aşağı doğru olan yani iyi yönde gelişen bir Türkiye devraldınız; şimdi, yönü yukarıya doğru giden bir Türkiye’yi bırakacaksınız ve şu anda TÜİK rakamlarına göre bile tüketici enflasyonunu 2 katına getirdiniz. Üretici enflasyonu daha berbat, devraldığınız Türkiye’de en son açıklanan Üretici Fiyat Endeksi yüzde 30,8’di, yüzde 31 bile değil. Bugün kaç? Yüzde 105 arkadaşlar, 3 katın üzerine çıkmış bir enflasyon var. Hani düşecekti?

Her defasında vaat ettiniz, biz size nasıl güveneceğiz? Cumhurbaşkanı bir yandan, Hazine Bakanı bir yandan, Merkez Bankası Başkanı bir yandan, Finans Ofisi Başkanı bir yandan her defasında, işte “Bir ay sonra en yükseği göreceğiz, düşecek.” şimdi “Yaz.” diyorlar. Yazın nasıl düşecek bu enflasyon? Birisi bunu bize izah etsin. İçinizde ekonomist olarak birçok…

Sayın Cumhurbaşkanı “ekonomist” olduğunu söylüyor, Allah’tan doktor değildi, milletin canıyla oynayacaktı. Niye? “Malımıza gelsin, canımıza geleceğine.” diyoruz da yani hakikaten bir iktisatçınız filan yok mu, bize birisi açıklasın? Bu enflasyon nasıl düşecek?

Sayın Başkan, bakın, bizim ligimiz ne biliyor musunuz şimdi? Venezuela, Lübnan, Surinam, Zimbabve, Türkiye; dünyada enflasyon sıralaması böyle. Üç haneli enflasyon 5 tane ülkede var, 5’inci sırada biz varız, 5 tane ülkede üç haneli enflasyon var. Ya, Arjantin’in enflasyonu bile bizim altımızda arkadaşlar. Arjantin ki yani ekonomisinin durumunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz.

Şimdi, diyorlar ki: “Dünyada enflasyon var.” Ya, dünyada enflasyon varsa arkadaş niye bu rakamlara yansımıyor? Uluslararası kuruşların, ülkelerin kendi istatistik kurumlarının rakamları var. Ben size şimdi G20 ülkelerinin, övünerek söylüyoruz ya, gerçi G20 liginden düştük ama… Japonya’da yıllık enflasyon arkadaşlar -bakın, günlük değil, bu enflasyon bizde günlük- 0,5; Çin’de 0,9 -en son rakamlar- Suudi Arabistan’da 1,2; Endonezya’da 2…

Avusturalya’da 3,5; Fransa’da 3,6 diye gidiyor, işte, Amerika’da 7,5; euro bölgesinde, bütün Avrupa alanında yüzde 5,8 arkadaşlar. Hadi diyelim ki bunlar büyük ve gelişmiş ekonomi, bizim iktidarımız bu kadar becerikli değil “Bu gelişmiş ekonomilerle bizi niye mukayese ediyorsunuz kardeşim? Biz bunu hak etmiyoruz.” diyorsa eğer AK PARTİ’li yetkililer, onlara ben Afrika’dan örnek vermek istiyorum. Sayın Başkan, Afrika; birçok ülkenin ismini burada birlikte duyacağız belki. Çad’da enflasyon yüzde 1, yıllık enflasyon var.

Afrika’da en yüksek enflasyon Mali’de yüzde 5,8; 27 Afrika ülkesinde en yüksek enflasyon yüzde 5,8; bizde TÜİK’e göre 54,4; ENAG’a göre yüzde 124 olan enflasyonla mukayese edilecek enflasyon rakamını veriyorum size ve bunların da her birinin yerli parası üzerinden enflasyon, dolar üzerinden veya euro üzerinden filan değil.

Dolayısıyla bu şekilde enflasyonla mücadele olmaz. Tim kuruyorlar, polisiye tedbirlerle enflasyon düşüren bir tane ülke gösterin bize, Allah aşkına ya!