EkonomiSON DAKİKA

TMO buğday ithalatı için ihale yaptı ve fiyatını 445 dolar olarak belirledi!

Dün Toprak Mahsulleri Ofisi buğday ithalatı için ihale yaptı ve fiyatını 445 dolar olarak belirledi. Buğday ithalatını bugünkü kurla 6.350 liradan belirleyen TMO, yerli çiftçimizden ise 2.250 TL’den alıyor. Yabancı çiftçilerden 450 dolara alınırken yerli üreticimizden 2.250 TL’ye alınmasına tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel şu açıklamalarda bulundu;

Milletimize, çiftçimize, buğday üreticilerimize Adalet ve Kalkınma Partisini şikâyet ediyoruz. Dün Toprak Mahsulleri Ofisi buğday ithalatı için ihale yaptı, fiyat 445 dolar olarak belirlendi. Kura döndürdüğünüzde bugünkü kurla 6.350 liraya yakın bir fiyat. Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’nde çiftçiler gübre fiyatının fazlalığından gübre alamadıkları için buğday ekemedikleri bir dönemde, onlara verilen fiyat 2.250 lira.

Bugün, yabancı ülkelerden buğday alanlar çiftçiye şunu diyor: “Sen gübre alamıyorsun, ekemezsen ekme ama bir eken bulunur.” deyip dışarıdan 3 katına buğday alıyorlar. Hepimizin karnını doyuran çiftçimizin çoluğunu çocuğunu aç bırakacak bu karara isyan ediyoruz, bunu milletimize şikâyet ediyoruz.

Sayın Başkan, elimde bir kitap var; bu kitabı herkes tanır, Türkiye’de Enflasyon Tarihi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bastı. “Enflasyonu tarihe gömdük.” diye övündüler, bu kitabı siyaseten çok kullandılar. Bugün enflasyon açıklandı. Adalet ve Kalkınma Partisi, enflasyonu tarihe gömen Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde, aldığı enflasyon TÜFE’de 29,75’ti.

İktidara geldiklerinde aldıkları Üretici Fiyat Endeksi yani ÜFE, o zamanki deyimiyle Toptan Fiyat Endeksi, o gün 30, bugün 105. Enflasyonun kitabını tersten okumuşsunuz, kitabı yazmışsınız ama tersten okumuşsunuz. (CHP sıralarından alkışlar) TÜFE, iki yüz otuz yedi ayın zirvesinde, on dokuz yılın zirvesi.

Üretici Fiyat Endeksi, üç yüz yirmi iki ayın, yirmi yedi yılın zirvesinde. Sizden önce enflasyonu üç rakamlı hanelere çıkaran Tansu Çiller’di. İttifak ortağı olacaksınız ya, parti kuracak ya, girin birlikte diriltin enflasyon canavarını. Krizin yüzüyle ittifak oldunuz, yan yana geldiniz, hayırlısı olsun.