EkonomiSON DAKİKA

Resmi rakamlara göre Türkiye enflasyonda Arjantin’i geçti

Türkiye enflasyonla mücadele edemiyor artık. Öyle ki, Türkiye enflasyonda TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Arjantin’i bile geçti ve Venezuela ile yarışıyor. Manşet enflasyonda ise Arjantin’i geçerek dünyada 8. sıraya yükseldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta: “Türkiye, 28 yıl aradan sonra tekrar üç haneli enflasyonla karşılaştı. Dünyada enflasyonu üç haneli olan bir tane ülke var, o da Venezuela. Türkiye’nin ligi burası oldu.” dedi.

Şubatta yüzde 54,44’lük yıllık resmi tüketici enflasyonuyla Türkiye, bu alanda dünyada 8. sıraya yükseldi. Yüksek enflasyon liginin önde gelen ülkelerinden Arjantin, yüzde 50,7’lik enflasyonla 9. sıraya geriledi.

MUSA PİROĞLU (İstanbul Milletvekili) – İşçiler direnişteler çünkü işçiler enflasyon karşısında eziliyorlar. İşçiler aldıkları maaşın hayatlarını karşılamaya yetmediğini görüyorlar ve işçiler haklarının iade edilmesini ve ücretlerinin yükseltilmesini istiyorlar. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün sabah enflasyon rakamlarını açıkladı ve 54,4 olarak bildirdi. Biz hepimiz biliyoruz ki bu, bu kadar değil. Benzine yüzde 111 zammın yapıldığı, elektriğe yüzde 157’ye varan zamların yapıldığı, mutfağın ateşe düştüğü dönemde yüzde 54 hiçbir şey ifade etmiyor ama enflasyon işçinin hayatında ne anlama geliyor?

Enflasyon bizim için gelir düzeyinin düşmesidir çünkü para değer kaybeder. Para değer kaybettiğinde alım gücü düşer. Örneğin, 2021 Mart ayında asgari ücretle 424 litre mazot alınırken bugün 240 litre alınır. Örneğin, buğday fiyatları tavan yapar, dün aldığımız ekmeği bugün alamaz hâle geliriz. Örneğin, elektrik faturaları ödenmez hâle gelir.

Ülke büyük bir yoksullukla boğuşuyor ama herkes yoksul değil. Örneğin, elektrik faturalarını ödemekte zorlanırken Sabancı Holdinge bağlı elektrik dağıtım şirketi Enerjisa net kârını yüzde 110 artırarak 2 milyar 282 milyon lira kâr yaptı. Bankalar yüzde 307 kâr yaparak ocak ayında 20,1 milyar lira kâr yaptılar. Direnişteki Yemeksepeti işçilerinin 5.500 lira maaş talebini yani asgari ücretin üstüne 1.250 lira konulması talebini reddeden, haftalardır işçileri soğukta, karda kışta direnişe zorlayan, işçiler direndiği için onları nankörlükle suçlayan Yemeksepetinin eski patronu ve Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Aydın Maldivler’de 5 milyon liraya düğün yapıyor. İşçiler sefalet içinde, yoksullar sefalet içinde boğuşurken; bankalar, holdingler, tekeller ve patronlar servetlerine servet eklemeye devam ediyorlar. Yemeksepeti işçileri Nevzat Aydın’ın nankör suçlamasına “Nankör sensin, Nevzat Aydın.” diyerek cevap veriyorlar çünkü işçiler biliyor ki zenginliğin tek kaynağı var: Yoksullardan ve işçilerden çaldıklarından oluşuyor.

Herkes yoksul değil bu ülkede. Yoksulluğu konuşurken birkaç şeyi bilmemiz gerekiyor. Bir, bankalar, patronlar, lüks içinde yaşayanlar ve yandaşlar yoksul değil; halk yoksul. İki, yoksulluk kader de değil. Ülkede, dünyada her şey olduğu için, her yerde enflasyon olduğu için, savaş olduğu için yoksulluk yaşanmıyor. Yoksulluk bu iktidarın politik, bu iktidarın sınıfsal tercihi. Yoksulların oyuyla iktidara gelen bu Hükûmet yoksullara ihanet içinde, yoksullara düşmanlık içinde; zenginleri daha fazla zengin etmek için uğraşıyor. Yoksulluk, savaş politikalarının bir yansıması. Nasıl Ukrayna’daki savaş benzin zammı olarak geri dönüyorsa, ülkedeki savaş da obüs mermileriyle hesaplanan, domates, biber fiyatıyla hesaplanan savaş halka yoksulluk olarak dönüyor. Ne yapmalı? Zamlar geri alınmalı. Ne yapmalı? Yoksullara karşı gerekli tedbirler alınmalı ama iktidar, ama bu patronlar bunun hiçbirini yapmayacak; bir tane sebebi var: Çünkü biz sessiziz, biz susuyoruz, biz yapmamız gerekeni yapmıyoruz.

Arjantin’de aylık enflasyon aralıkta yüzde 3,8, ocakta yüzde 3,9 olmuştu. Türkiye’de ise aylık enflasyon aralıkta yüzde 13,58, ocakta yüzde 11,10 olarak hesaplanmıştı. Arjantin’de şubat enflasyonu henüz açıklanmadı.

VENEZUELA İLK SIRADA

Dünya enflasyon liginde Venezuela, ocaktaki yüzde 472’lik oranla ilk sırada bulunuyor. Öte yandan, Venezuela’da aylık enflasyon aralıkta yüzde 7,6, ocakta yüzde 6,7 olmuştu. Türkiye aylık enflasyonda aralık ve ocakta Venezuela’nın bile önünde yer almıştı. Venezuela’da aylık enflasyon hızı, üst üste beşinci ayda yavaşlama kaydetmiş ve tek hanede kalmış oldu.

Dünyada yüksek enflasyon dendiğinde ilk akla gelen ülke Venezuela. Öyle ki, Latin Amerika ülkesinde yıllık enflasyonun geçen yıl yüzde 686,4’e gerilemesi, olumlu bir gelişme olarak dünyada yankılandı.

ABD ablukası nedeniyle ekonomisi büyük bir çöküş yaşayan Venezuela’da 2020’de yıllık tüketici enflasyonu yüzde 2959,8 olarak açıklanmıştı.

Geçen yıl aylık bazda en yüksek enflasyon oranının Ocak 2021’de yüzde 46,4 olarak kaydedildiği ülkede, hiperenflasyondan çıkış şartlarından biri olarak kabul edilen üst üste 12 ay yüzde 50’nin altında enflasyon koşulu sağlanmış oldu.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDEKİ ÜLKELER

Dünya enflasyon liginde Sudan, yüzde 260’lık yıllık enflasyonla ikinci sırada bulunuyor. Listede yüzde 240’lık oranla Lübnan üçüncü, yüzde 139’luk oranla Suriye dördüncü, yüzde 77,3’lük oranla Küba beşinci, yüzde 66,1’lik oranla Zimbabve altıncı, yüzde 61,5’lik oranla Surinam yedinci sırada bulunuyor.

Dünyada yüksek enflasyona sahip ülkeler, genelde ABD’nin ağır ekonomik yaptırım uyguladığı ya da iç savaş yaşayan ülkelerden oluşuyor.

GIDA ENFLASYONUNDA TÜRKİYE 4.

Türkiye, gıda enflasyonunda ise yüzde 64,47’lik oranla dünyada 4. sıraya yükseldi.

Bu alanda, Lübnan yüzde 483’lük oranla ilk sırada yer alırken, onu Venezuela yüzde 389’lük oranla Venezuela, yüzde 67,7’lik oranla Surinam izledi.