Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
EkonomiSON DAKİKA

Merkez Bankası dolar kurunu 14 TL bandında tutmak için 4 milyar dolar sattı

Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Merkez Bankasının dolar kurunu 14 bandında tutabilmek için döviz rezervlerinden 4 milyar dolar sattığını iddia etti. Konuya ilişkin Danış ”Ukrayna savaşının Türkiye’yi nasıl etkilediğini burada anlattık, tekrar etmeyeceğim; en çok etkilenen ülke Türkiye oldu. Şimdi doları TL karşısında güçlendirdi ve hemen hemen Rus rublesi kadar değer kaybetti. Şimdi 14 TL barajını aştı dolar ve kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, doların 14 TL bandında tutulması için Merkez Bankası tarafından 4 milyar dolar satıldı.” dedi. Bu miktarda döviz rezervlerin satılıp satılmadığını soran Beşta, konuya ilişkin şu çok çarpıcı açıklamalarda bulundu;

”Resmî açıklamalara göre en son dolar satıldığı 17 Aralık 2021 tarihinden bugüne kadar ne kadar dolar satıldı ve yoksa AKP iktidarı 128 milyar doları çöp ettiği dönemdeki gibi dolar satışını da kamuoyundan gizlemekte midir? Gerçekler bir kez daha açığa çıktığında biz ne kadar milyar dolar kaybedildiğini göreceğiz ve sorularımıza yanıt bekliyoruz.” dedi.