GündemSON DAKİKA

Türkiye tamamen devre dışı bırakıldı!

ABD Başkanı Joe Biden, dün bir grup dünya lideriyle Ukrayna krizini görüştü. Toplantıya Almanya, İngiltere Kanada, İtalya, Japonya başbakanları, Fransa, Polonya, Romanya cumhurbaşkanları katıldı. Türkiye, bu kadar yakınındaki bir savaşta tamamen devre dışı bırakıldı… Savaştan en çok etkilenecek ülkelerden biri olmasına rağmen fikri bile sorulmadı.

Erdoğan, Cuma namazı çıkışı ayaküstü yaptığı konuşmada Batı’yı bol bol nasihat çekip ciddi, kararlı bir tutum sergilememekle eleştirdi. Oysa asıl Ankara bol bol nasihat çektiği halde ciddi, kararlı bir tutum sergileyemiyor.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Rusya’yı Konsey üyeliğinden çıkarma kararı alırken Türkiye çekimser kaldı. Avrupa ülkeleri Rus uçaklarına hava sahasını kapattıktan sonra İtalya’ya giden bir Rus yolcu uçağının Yunanistan hava sahasını kullanmasına izin verilmedi ve o yüzden uçak dün İstanbul’a indi.

Erdoğan İstanbul Sözleşmesi’ni pazarlarken gözden çıkardığı Montreaux Sözleşmesi’ni, ancak Zelenski ile görüştükten sonra hatırlayabildi. Avrupa’nın her yerinde Rus işgaline karşı gösteriler yapılırken, Türkiye sessiz… Saray işaret vermedikçe tavır koymayan yandaş medya ve taraftarlar “bekleyelim görelim” havasında… Yani asıl boş nasihat çekip kararsız tutum sergileyen Erdoğan iktidarı…

Rusya 2014’te Kırım’ı ilhak ettiğinde de AB ülkeleri ve ABD yaptırım uygulamış,Ankara o zaman da bu yaptırımlara katılmamıştı. Türkiye’nin Rusya’ya ekonomik bağımlılığı ortada…

Erdoğan’ın Putin korkusu da biliniyor. O yüzden Ukrayna dâhil hiç kimse Türkiye’yi daha net tavır alması için sıkıştırmıyor. Ama sürece de dâhil etmiyor. Erdoğan ise, kendi ilkesiz dış politikasının çöküşünü, Avrupa eleştirisi içine gizlemeye çalışıyor. Savaş durmaz tırmanırsa, Ankara’nın ikircikli tavrı daha da göze batacak ve sıkıntı yaratacaktır.