EkonomiSON DAKİKA

Yapılan düzenleme ile elektrik faturaları artık çok daha düşük gelecek!

Bugün elektrik faturalarında yeni bir düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenleme ile elektrik faturaları geçtiğimiz aya göre çok daha düşük gelecek çünkü hem KDV oranı yüzde 18’den 8’e çekilirken hem de meskenlerde kullanılan elektrik tarife sınırı aylık 240 240 kilovatsaate yükseltildi.

Elektrikte KDV 18% den 8% e indi, mesken tarifesi de 150 kwh dan 240 kwh ya çıkartıldı. Benzinde ise ÖTV 24-30% arası artırıldı ve artış farkına 18% KDV eklendi. Elektrik faturalarında yapılan düzenlemeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan yapılan elektrik indirimine ilişkin şu bilgileri verdi;

ELEKTRİK FATURASI DÜZENLEMESİ

*Son kabine toplantımızda kamuoyuna duyurduğumuz elektrik tariflerindeki düzenlemeyi de netleştirdik. Meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektrikte alınan KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.

*Ayrıca meskenlerdeki düşük tarife sınırı da günlük 8 kilovatsaate, aylık 240 kilovatsaate yükseltilmiştir. Böylece faturalarda yüzde 14’lük bir indirim sağlanmış olacaktır.

*Esnaflar ve zanaatkârlarımızda da yüzde 25 indirim uygulanacaktır. Böylece Esnaf ve sanatkarlarımızın yıllık 7 milyar daha az fatura ödemesini sağlıyoruz.

BURS AÇIKLAMASI

*Öğrencilere ve araştırmacılara TÜBİTAK’tan sağladığımız burslarda ciddi iyileştirmeler yapıyoruz. Lisans programında aylık 750 liralık bursu 1250 liraya çıkarıyoruz.

*Yüksek lisans öğrencileri 3 bin lira ile 4 bin 250, doktora öğrencilere 5 bin 500-7 bin 500, doktora sonrasındaki öğrenciler 7 bin 500 ile 10 bin liraya kadar aylık burs alabilecektir.

*Gençlerimize bir müjdemiz daha var. Salgının ilk yılında Star dediğimiz stajyer araştırmacı burs programını uygulamaya almıştık.

*Onların daha öğrenci iken kıymetli tecrübeler edinmelerini sağladık. Bugün almaya başlayacağımız yeni çağrı ile 300’ü arkeoloji projelerinde görev almak suretiyle 2 bin 300 öğrencimizi destekleyeceğiz.