GenelSON DAKİKA

MHP’nin büyük kaybı! MHP’den milletvekilliği yapan Somuncuoğlu hayatını kaybetti

MHP’den milletvekilliği yapan Sadi Somuncuoğlu hayatını kaybetti. MHP’nin bu acı kaybı ile ilgili Parti tarafından yapılan açıklamalarda ”Devlet’li ve Töre’li yılların mimarlarından, büyük fikir ve devlet adamı vefat etti” denildi. Peki, Sadi Somuncuoğlu kimdir? İşte detaylar…

57’nci Koalisyon Hükümeti döneminde MHP’den devlet bakanı olan Sadi Somuncuoğlu, tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti.

Milli Düşünce Merkezi’nin genel başkanlığını da yapan evli ve 3 çocuk babası Somuncuoğlu’nun ölümüyle ailesi, yakınları ve sevenleri, büyük üzüntü yaşadı.

Bir süredir kanser tedavisi gören Sadi Somuncuoğlu’nun vefatını kurucusu olduğu Milli Düşünce Merkezi, şöyle duyurdu: “Devlet’li ve Töre’li yılların mimarlarından, büyük fikir ve devlet adamı, MDM Kurucu Genel Başkanı ve Şeref Genel Başkanımız Sadi Somuncuoğlu sonsuzluk yolculuğuna çıktı.”
TBMM’de yarın düzenlenecek törenin ardından Somuncuoğlu’nun cenazesi, Kocatepe Camisi’nde kılınacak namaz sonrası memleketi Aksaray’da toprağa verilecek.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter’daki hesabından yayımladığı başsağlığı mesajında, “Türk Milletinin kıymetli bir evladı daha aramızdan ayrıldı. Türk milliyetçiliğine büyük hizmetleri olan, nice değerli insanlar yetiştiren, eski bakanlarımızdan Sadi Somuncuoğlu abimizi kaybettiğimizi üzüntüyle öğrendim. Mekanı cennet, ruhu şad olsun” dedi.

SADİ SOMUNCUOĞLU KİMDİR?

1967-1969 döneminde Alparslan Türkeş’in talimatıyla Türkiye’deki bütün fakülte ve yüksek okullarda Ülkü Ocakları’nı kurdu. 1977 yılında Niğde milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. 1995 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi listesinden Aksaray milletvekili seçildi.

Daha sonra bu partiden ayrılarak MHP’ye girdi ve 1999 seçimlerinde de MHP milletvekili oldu. 57. Koalisyon Hükümeti döneminde MHP’den Devlet Bakanı olan Sadi Somuncuoğlu, Devlet Bahçeli’nin aksi yöndeki kararına rağmen cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu. 8 Mayıs 2000 tarihinde bakanlıktan azledildi.