GenelSON DAKİKA

Meteoroloji bahar havasına hazır olun diyerek duyurdu!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) haftalık hava durumu tahminlerini açıkladı. Meteorolojiye göre bu hafta yurt genelinde yoğun kar yağışları ve sağanak yağışlar hakim olacak ama sıcak hava sevenler sadece bir hafta daha üşüyecek ve sonrasında önümüzde ki Pazar gününden itibaren bahar havası yaşayacak. Bu bağlamda Meteoroloji bahar havasına hazır olun diyerek duyurdu ve sıcaklıkların ne zaman yükseleceğine dair tarih verdi.

Bugün tüm yurt genelinde başlayan yağışlar hafta önümüzde ki Cuma gününe kadar devam edecek. Edirne Kırklareli’nden başlayan kar yağışları yarından itibaren tüm İç Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgelerinde hakim olurken diğer bölgelerde kuvvetli sağanak yağışlar hakim olacak. 4-5 gün sürecek soğuk hava ve yağışların arkasından ise bu hafta sonundan 6 Mart’tan itibaren Türkiye sıcak hava iklimine girecek ve özlenen bahar havası hakim olacak.

Peki, bu hafta İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Mersin, Kayseri, Malatya, Trabzon, Konya, Bursa ve diğer tüm illerde havalar nasıl olacak? Bu hafta hangi illerde kar yağışı veya sağanak yağışlar hakim olacak? İşte MGM’nin gün gün, illere göre hava durumu tahminleri detayları…

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Erzurum, Muş, Bitlis ve Bingöl çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Trakya, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Bilecik, Balıkesir, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması beklenen yağışların; Afyonkarahisar, Isparta, Antalya’nın doğu ilçeleri ile zamanla Ankara, Kırıkkale ve Çorum çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarında çığ riski bulunmaktadır.

Salı günü (1 Mart) İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinin büyük bölümü yoğun kar yağışının etkisi altına girerken Ege bölgesinin batısı haricinde kalan tüm yerler sağanak yağış görülecek.

2 Mart Çarşamba günü İç Anadolu bölgesinin tamamı ve Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bazı illerde kar yağışları devam ederken, Trafkya ve Ege Bölgesinin kıyı kesimlerinde yer alan bölgeler haricinde ülke genelinde yer yer sağanak yağışlar devam edecek.

3 Mart Perşembe Günü;

4 Mart Cuma günü hava durumu;