EkonomiSON DAKİKA

Benzin ve motorinin litresi 20 TL’mi olacak? 5-6 Mart tarihinde akaryakıta büyük bir zam daha geleceği belirtildi

Geçtiğimiz 25 Şubat’ta benzin ve motorin fiyatlarına 1,61 TL gibi büyük bir zam gelmişti ve kamuisilanlari.net haber bu gelen zammı bir hafta öncesinden kesin tarih vererek duyurmuştu. Şimdi yine son dakika olarak edinilen bilgilere göre 5-6 Mart tarihinde akaryakıt fiyatlarına yüne büyük biz zammın daha geleceği belirtildi. Peki, bu tarihte akaryakıta ne kadar zam gelir? Benzin ve mazot fiyatları 20 TL olur mu? Otogaz fiyatları ne kadar olacak? İşte detaylar…

Son gelen zamlar, 60 litrelik bir depoda yaklaşık 100 TL gibi bir fark yarattı. Haliyle de vatandaş, akaryakıt fiyatlarına gelecek olan zamları öncesinden öğrenip hemen deposunu doldurmaya çalışıyor ama bu devamlı yükselen fiyatlar karşısında bu pek bir fayda sağlamıyor. Ama Mart ayının ilk haftasından itibaren gelecek olan akaryakıt zammı, bir depoda oldukça fark yaratacağa benziyor.

Vatandaş, peş peşe rutine bağlayan zamlar sonrasında akaryakıt fiyatlarının 20 TL olacağını hatta Mart ayı sonuna kadar 20 TL’yi geçeceğinden edişe ediyor ki, haksız değiller. Zira sektör uzmanları da vatandaşların bu endişelerinin yersiz olmadığını aksine 5-6 Mart tarihinden itibaren başlamak üzere tüm akaryakıt fiyatlarına büyük zamların geleceğini ve Mart sonuna kadar akaryakıt fiyatlarının 20 TL’yi geçeceğini öngörüyor. Bu en büyük etkenin ise Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaşın gün geçtikçe kızışmasına be nükleer saldırıların ön planlara çıkmaya başlamasına bağlıyor.

BENZİN VE MOTORİN 25 TL’YE DAYANABİLİR

Rusya ve Ukrayna arasında 5. Gününe giren savaş, tüm enerji fiyatlarını küresel bazda olumsuz etkilerden doğalgaza son 5 günde yüzde 35 zam geldi ve bu zammın önümüzde ki günlerde vatandaşa yansıtılacağı belirtiliyor. Keza, Bred Petrol fiyatları da öyle. 70 dolardan 110 dolar seviyesine çıkan petrol fiyatlarının, daha önce ki haberimizde de bildirdiğimiz üzere 140 doların üzerine ve hatta savaşın akıbetine ve açtığı geri dönülmez tahribatına göre birkaç hafta içerisinde 180 dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor. Hal böyle olunca da savaştan en çok etkilenen Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının 20 TL’yi geçip 25 TL’ye kadar çıkabileceği tartışılıyor.

Dünya piyasalarında petrol artışları ivmesini hızlandırırken birçok ülke ekonomisi bundan oldukça etkilenmeye başladı. Avrupa ülkeleri enerji ve akaryakıt fiyatlarında ki bu artışları güçlü ekonomileri ile absorbe ederken, Türkiye gibi kırılgan ekonomiye sahip ülkeler direk vatandaşa yansıtmak zorunda kalıyor. Zira Türkiye’de akaryakıt fiyatları sadece küresel bazda artan petrol fiyatlarına paralel değil aynı zamanda döviz kurlarında ki artışlara da paralel gidiyor. Hal böyle olunca da benzin ve motorin hem petrol artışlarından hem de döviz artışlarından etkileniyor. Peki, benzin ve motorin 20 TL’mi olacak? diye soracak olursanız, sektör uzmanlarına göre önümüzde ki hafta sonundan başlayarak akaryakıt fiyatlarına yine kademi zamlar gelecek ve en geç 30 Mart 2022 tarihine kadar benzinin ve motorinin litre fiyatı 19-20 TL arasında bir seyri olacak.