GenelSON DAKİKA

Bakan Koca bugün vaka sayılarında son durumu açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 27 Şubat 2022 Omicron varyantı günlük vaka tablosu verilerinde ki son durumu açıkladı. Kendi sosyal medya hesabı üzerinden Omicron kaynaklı vefat sayılarının azaldığına dikkat çeken Bakan Koca, risk gurubunda olan vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Türkiye’de son 24 saatte 49 bin 792 vaka, 206 can kaybı kaydedildi. Bir günde 394 bin 263 Covid-19 testi yapıldı, 69 bin 845 kişi iyileşti. Lakin uzmanlar, çoğu kişinin, bu omicron varyantı semptomlarını hafif geçirmesinden dolayı hastaneye gitmediği ve bundan dolayı günlük vaka sayılarının çok daha düşük olduğunu belirtti. Normalde Türkiye genelinde vaka sayılarının 700 binin üzerinde olduğunu belirten bilim insanları, vefat sayılarınında resmi rakamların çok daha üzerinde olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden şunları yazdı:

Vaka sayılarındaki düşüş trendi sonucunda, risk grubunda olup hastalığa yakalananların ve buna bağlı vefatların sayısı azalıyor. Dünya salgına karşı mücadeleyi artık aşıyla veriyor. Hatırlatma dozlarını hepimiz yaptırmalı, risk grubundaysak kendimizi iyi korumalıyız.