GündemSON DAKİKA

Rus hava saldırılarında 137 kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı!

Rusya hava saldırılarını Ukrayna geneline yaydı ve yapılan hava saldırılarında 137 kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı! Ukrayna Sağlık Bakanlığı ise savaş bilançosunu güncelledi ve 198 kişinin öldüğünü ve 1115 kişinin yaralandığını belirtti.

Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarına Cuma günü de devam etti. Genelkurmay’a göre, Ukrayna birlikleri başkent Kiev çevresinde Rus saldırganlarla şiddetli çatışmalara giriyor. Ayrıca birçok şehirde Rus hava saldırıları var. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyi daha önce tüm sivillerin ve askere alınanların genel seferber edildiğini duyurmuş ve başkentteki Rus “sabotaj grupları ” konusunda uyarmıştı.

Bugün itibari ile son dakika olarak gelen bilgilere göre; savaşın ilk gününden bu yana çok sayıda sivil de dahil olmak üzere 3’ü çocuk 198 kişi öldü ve 1115 kişi yaralandı. Peki, Rusya neden Ukrayna’ya saldırdı? Almanya basını Rusya Ukrayna savaşının perde arkasını yazdı. İşte detaylar…

2013 yılında, Maidan protestoları için Kiev’de yüz binlerce Ukraynalı toplandı: Ukrayna’nın AB’ye katılmasını talep ettiler. Polis göstericilere karşı şiddet kullandı. Ancak, Şubat 2014’te 100’den fazla göstericinin öldürüldüğü bir kitle hareketi ortaya çıktı.

Rusya, Doğu Ukrayna’ya ait olan Karadeniz’deki Kırım yarımadasına müdahale ederek ilhak etti. Sonuç olarak Rusya, sınırlara ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini öngören uluslararası anlaşmaları ihlal etti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma o zamandan beri sakinleşmedi. Ukrayna’nın kuzey doğusunda, Ukraynalı askerler neredeyse sekiz yıldır Rus silahlı “ayrılıkçılarla” savaşıyor. Donetsk ve Luhansk kentlerinin çevresinde uluslararası alanda tanınmayan iki “cumhuriyet” ilan edildi.

Rusya’nın tutumu nedir?

2021 baharından bu yana Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri varlığını büyük ölçüde artırdı. Binlerce asker oraya yerleştirildi. Rusya, Ukrayna’nın Donetsk Havzası’na askeri bir saldırı planladığını ve orada binlerce askeri yoğunlaştırdığını iddia ederek bu hamlesini haklı çıkardı.

Soykırım iddialarına dair kanıt yok

Rusya’nın, özellikle de Başkan Putin’in bir diğer iddiası, Ukrayna’nın doğusundaki Rus azınlığa karşı soykırım yapıldığı yönünde. Ancak ne AGİT ne de BM’de soykırım olduğuna dair herhangi bir kanıt yok. İstatistikler, Donbass savaşında ayrılıkçıların kontrolündeki tarafta hükümet tarafında olduğundan daha fazla sivilin öldüğünü gösteriyor. Ancak uzmanlar bunu silah seçimiyle açıklıyor: Ayrılıkçılar çoğunlukla keskin nişancılarla düşman askerlerini ortadan kaldırırken, siviller Ukrayna ordusunun büyük kalibreli silahlarından daha sık ölüyor.