Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
GündemSON DAKİKA

Rus askerleri Ukrayna’ya girerken ABD kuvvetleri F-35 savaş uçakları ile müdahaleye hazırlanıyor

Rus askerleri Ukrayna’ya girerken, bölgede çatışmalar şiddetlendi. Şehir merkezleri Rus askerleri tarafından hedef alınırken ABD kuvvetleri F-35 savaş uçakları ile birlikte müdahaleye hazırlandığı bildirildi. Rusya Ukrayna’yı işgal etmek için ilerleyişine devam ederken, ABD’nin F-35 savaş uçaklarının Estonya ve Litvanya’ya sevk edildiği duyuruldu.

Öte yandan Reuters’a konuşan ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin ‘Rusya’nın büyük ölçekli istila planının ilk aşaması’ olduğunu söyledi. Rusya’nın Belarus’tan başlayarak Kiev’e uzanan büyük bir işgal planı olduğunu belirtirken, saldırıların Kiev üzerinde yoğunlaşabileceği uyarısında bulundu.

Yetkili açıklamasında, ABD askerlerinin Ukrayna’ya yakın bir bölgede beklediği ve müttefiklerine ‘güvence’ vermeye devam ettiğini vurguladı.

ABD tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın kendini savunması için neler yapmamız gerektiğini değerlendireceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden’ın G7 ülkeleriyle de Rusya’ya karşı uygulanacak yaptırımları ele almak üzere görüşeceği açıklandı. Biden, daha önce yaptığı yazılı açıklamada ABD ve müttefiki ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri operasyona birlikte ve kararlı şekilde karşılık vereceklerini söylemişti.