EkonomiSON DAKİKA

Ayçiçeği ve un yüzde 50, benzin ve motorin fiyatlarına yarın büyük zam şoku!

Ayçiçek ve un fiyatlarına yüzde 50 zam geleceği açıklanırken yarın motorin ve benzin fiyatlarında çok büyük bir zam şoku yaşanacağı açıklandı. Ayaçiçek yağı, un, akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarına büyük bir zam geleceği yönünde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde açıklamalarda bulunan İYİ Parti Milletvekili Ahmet Kamil Erozan ‘’ “Ayçiçeği yağını ve unu saat 12.00’e kadar alıyorsanız alın, 12.00’den sonra yüzde 50 zamlı.” Diyerek duyurdu!

Başta Ayçiçek, un gibi temel gıda ürünleri ile akaryakıt fiyatlarına zam geleceğini açıklayan Erozan, gıda toptancılarının kendisini aradığını ve gelecek zamlarla ilgili bilgi verdiğini duyurdu. İşte o flaş açıklamalar…

Sabah dolar kaçtı, şu anda kaç? Benim, gıda sektöründe çalışan bir arkadaşım var, toptancılardan sabahleyin geçilen mesaj şu: “Ayçiçeği yağını ve unu saat 12.00’e kadar alıyorsanız alın, 12.00’den sonra yüzde 50 zamlı.” Gidin süpermarkete bakalım sabahki fiyatla şimdiki fiyatı buluyor musunuz? Akşam benzin almayı unutmayın giderken. Yarın da motorin almayı unutmayın giderken. Doğal gazın fiyatının kaç olacağını düşünün. Niye bunu söylüyorum?

Bugün Avrupa’da spot piyasada bin metreküp doğal gazın fiyatı 1.200 dolar, 1.200 dolar. Biz kaça alıyoruz? Bunun dörtte 1’ine alıyoruz. Petrol sabahleyin 102 dolardı şimdi kaç dolar olduğunu bilmiyorum. Altın kaçtı? Kaç olduğunu bilmiyorum. Emtia fiyatları kaçtı? Kaç olduğunu bilmiyorum.

Buğday fiyatı kaçtı? Kaç olduğunu bilmiyorum. Bunların pek çoğunda dışa bağımlıyız, hem de kime bağımlıyız? 2 tane çalışan ülkeye. Ha, bunun sonucunda ortaya çıkacak rakamların -artık siz aile bütçeniz üzerinde mi, devletin bütçesi üzerinde mi- ne gibi yansımaları olacağını da bence düşünmekte fayda var.