GündemSON DAKİKA

Ukrayna’da 20 bin Türk vatandaşının hayatı söz konusu

Muhalefet Milletvekilleri Dışişleri Bakanlığı’nı, Rusya-Ukrayna savaşı konusunda Ukrayna’da bulunan 20 bin Türk Vatandaşı öğrencilere açık uyarılarda bulunmamakla suçladı. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Engin Altan, Ukrayna’da çoğunluğu öğrenci olmak üzere 20 bini aşkın Türk vatandaşımızın olduğunu ve orada mahsur kaldığını, hayatlarının söz konusu olduğunu belirtti.

Ukrayna’da ki Vatandaşlarımıza neden ”Oradan ayrılın” veya ”Türkiye’dekilerine neden ”Ukrayna’ya gitmeyin” uyarısı yapmadıklarını soran soran Altan, savaş ortasında kalan öğrencilerin kendilerine telefon açtıklarını ve savaş ortasında mahsur kaldıklarını söylediklerini iletti. Dışişleri Bakanlığı’nın 22 Şubat’ta sadece ”Ukrayna’nın doğu bölgesinden ayrılın” dediğini hatırlatan Altan konuyu meclis gündeminde getirerek şu bilgileri paylaştı;

Ukrayna’da çoğunluğu öğrenci olmak üzere 20 bini aşkın Türk vatandaşımız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vardır. Biraz önce arkamdaki milletvekili arkadaşımıza sanıyorum Odessa’dan telefon geldi; bizi arıyorlar, vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi gerekir. Bu noktada, Türkiye Cumhuriyeti devleti Dışişleri Bakanlığı keşke -birçok ülkenin yaptığı gibi- günler önceden oradaki vatandaşlarımızı uyarabileydi.

Hayır, “Seyahat etmeyin.” dendi ama “Ukrayna’dan ayrılın.” uyarısı yapılmadı bildiğim kadarıyla, yapılmadı. “Seyahat etmeyin.” başka bir şey; “Ukrayna’ya gitmeyin.” başka bir şey, “Ukrayna’dan ayrılın.” başka bir şey.

Altan’ın bu çıkışına karşı AKP’li vekil MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU çağrıların yapıldığını iddia etti, Engin Altan ise ”Gösterin efendim bana belgesini. Yapılmadı. Neyi tartışıyoruz ki? Ben burada samimi bir şekilde 20 bin insanımızın can ve mal güvenliğiyle ilgili endişemi ortaya koyuyorum.” diyerek itiraz etti. Altan konuya ilişkin açıklamalarını şu ifadelerle devam etti.

Yani bu Meclisin, yürütmenin her yaptığına böyle kayıtsız şartsız destek vermesini, her vesileyle yürütme organını arkalamasını bir siyasi parti aidiyeti bakımından anlamaya çalışıyorum ama arkadaş, 20 bin gencin hayatı söz konusuysa da yürütmenin yanlışına “evet” denmez canım. Bu kadar olmaz Sayın Başkan, bu kadar olmaz!