GündemSON DAKİKA

Türkiye’ye Montrö Sözleşmesi üzerinden Rusya ve Ukrayna savaşında tarafsız olma çağrısı

Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaşta Türkiye’nin tarafsız olması yönünde çağrı yapıldı. İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ”Türkiye de İHA’lar, SİHA’lar satacağız diye bu savaşın bir tarafı olmamalı, bundan sakınmalı” derken Adana Milletvekili Kemal Peköz ”Türkiye’nin de Montrö Sözleşmesi’ni tam uygulayarak taraf olmaktan kaçınması gerekir” uyarısı yaptı. Konuya ilişkin şu açıklamalarda bulunuldu;

KEMAL PEKÖZ -Rusya ve Ukrayna arasında uzun süredir devam eden gerginlik çatışmaya ve savaşa dönüşmüş durumda. Hiçbir savaşın kazananının olmadığını, özellikle sivillerin çokça zarar gördüğünü biliyoruz. Her iki ülkenin de uluslararası sözleşmelere bağlı kalarak savaşın daha da ileri boyutlara taşınmaması gerekir. Türkiye’nin de Montrö Sözleşmesi’ni tam uygulayarak taraf olmaktan kaçınması gerekir.

Savaş acı ve gözyaşı olduğu gibi sivillerin ve halkın bu savaştan hiçbir çıkarı yoktur. Savaş sadece patronlara ve emperyalistlere yarayabilir, onun dışında halkın bir çıkarı yoktur. Bu savaş derhâl durdurulmalıdır.

ZEYNEL ÖZEN – Savaşa, silahlanmaya, askerî anlaşmalara her zaman karşı olduk çünkü savaşın kazananı olmaz. Savaş ölüm demek, yokluk demek, yıkım demek. Biz bölgemizde bunu en iyi bilenlerdeniz. Onun için Rusya’nın bu saldırısı derhâl durdurulmalı ve Türkiye de İHA’lar, SİHA’lar satacağız diye bu savaşın bir tarafı olmamalı, bundan sakınmalı. Diğer taraftan Montrö Anlaşması esnetilmeden eksiksiz olarak uygulanmalı.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt Milletvekili) – Ukrayna Hükûmetini, iki blok arasında gerilimi artıracak tutumdan vazgeçmeye çağırıyoruz, Rusya’yla diyalog kurma girişimlerini destekliyoruz. AKP Hükûmetini de Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden doğan tüm yetki ve sorumluluklarını hiçbir biçimde esnetmeden yerine getirmeye çağırıyoruz. Sivillerin korunması ve insani trajedilerin önlenmesi için başta Birleşmiş Milletler ve AGİT olmak üzere uluslararası kurumları inisiyatif almaya çağırıyoruz.

BURHANETTİN BULUT (Adana Milletvekili) -Diplomatik girişimler, diyalog çabaları sonuçsuz kaldı ve Rusya ile Ukrayna arasında hiç istemediğimiz bir savaş yaşanmaya başlandı. Bugüne kadar çıkan hiçbir savaş insanlığın lehine olmamıştır. Bu savaş da olmayacaktır. Çocukların, masum insanların öldüğü savaşın karşısında barışın yanındayız. Krizin daha da derinleşmeden müzakere ve diplomasiyle çözülmesi, sağduyunun galip gelmesi en büyük dileğimizdir.

Bombardıman altındaki Ukrayna’da bulunan vatandaşlarımız hava sahası kapalı olduğu için tahliye edilememektedir. Vatandaşlarımızın bir an önce güvenle tahliye edilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır.

Nazım Hikmet’in dediği gibi, savaş korku ve sefaletten başka bir şey getirmez; yakar, yıkar, öldürür, yok eder.