GenelSON DAKİKA

Şeker fabrikaları ve belediyelerdeki işçilere kadro açıklaması!

Şeker fabrikalarında, belediye ve il özel idare gibi kurumlarda çalışan işçilere kadro verilmesine ilişkin açıklama Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geldi. Meclis kürsüsünde uzun süredir geçici işçi statülerinde çalışanlara kadro verilmesi konusunda açıklama yapan Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şu açıklamalarda bulundu;

Şeker fabrikalarında, belediye ve il özel idare gibi kurumlarda geçici işçiler çalıştırılmaktadır ve bu işçilerimize yıllardır kadro verilmemektedir. Yirmi üç senedir geçici işçi olarak kamu şeker fabrikasında çalışan emekçi arkadaşlarımızdan birisi diyor ki: “Kadro da bizim anamızın ak sütü gibi helaldir. Sendika ile Bakanlık arasında imzalanan protokolde geçici işçilere de kadro alınması bir an önce sağlanmalıdır. 22 yaşında girdim, 45 yaşına geldim, hâlâ kadro alamadım. Bizler de bu fabrikaların tozunu, yükünü çekenleriz.

Bizim de kadro hakkımız verilsin.” istemektedir. Alın terlerinin, emeklerinin hiç sayılması ailelerini ve kendilerini de yaralamaktadır. Bu nedenle, şeker fabrikasındaki geçici işçilerin, belediyelerdeki geçici işçilerin kadroları verilmeli, onların da mağduriyetleri giderilmelidir diyor teşekkür ediyorum.