GündemSON DAKİKA

Aylık bağlama oranı kat sayısını 40’a düşülmeseydi bugün en düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olacaktı

‘’8 milyon emeklimiz asgari ücretin altında emekli maaşı alıyor, 3 milyondan fazla emeklimiz iş arıyor. Verilen sefalet zamlarıyla geçinemeyen emeklimiz bizlere soruyor: 2.500 lirayla kirasını mı ödeyecek, doğal gaz faturasını mı ödeyecek, elektrik faturasını mı ödeyecek, yoksa pazar alışverişine mi çıkacak?’’ Gürer en düşük emekli maaşının 4.253 TL’ye yükseltilmesi yönünde verilen teklif hakkında konuştu;

AK Parti aylık bağlama oranı kat sayısını yüzde 70’den 40’a düşürdü. Eğer AKP bu aylık bağlama oranı kat sayısını 40’a düşülmeseydi bugün en düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olacaktı. Aynı şekilde, engelli aylığı ve 65 yaş aylığı alan yurttaşlarımız da geçinemiyor. En düşük engelli maaşı olan 842 lirayla, bu hayat pahalılığında, bırakın geçinmeyi, bu ücret gıda harcamasına bile yetmez. Eğer gerçekten sosyal devlet olmak istiyorsak yurttaşlarımıza asgari bir geçim ücretini sağlamak zorundayız.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ”ülkemizde emekliler gerçekten büyük sorunlar yaşıyorlar. Hâlihazırda asgari ücretin yarısı tutarında bir emekli maaşı veriliyor. 1.500 liradan 2.500 liraya çıkarılmış olması, emeklilerin sorunlarını çözmedi. Eğer 2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi aylık bağlama oranı kat sayısını yüzde 70’den 40’a düşürmeseydi bugün en düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olacaktı” dedi.

En düşük emekli maaşının 4.253 TL’ye yükseltimesi için meclise teklif veren Gürer ”Emekliler için mutlak suretle bir intibak düzenlemesi yapılması, emekli maaşlarının en az asgari ücret düzeyine çıkarılması, emeklinin yaşadığı sorunlara kısmen de olsa bir çözüm üretecektir. Emeklinin yüzde 90’nı açlık sınırı altında maaş almaktadır. Ayrıca Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önermesiyle, Ramazan’da ve Kurban’da verilen bayram ikramiyeleri, 1.100 lira artık çok düşük kalmıştır. Bunun için kanun teklifi verdim, emeklilere en az 4.253 lira yani bir asgari ücret tutarında Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ikramiye verilmelidir. Ayrıca, banka, oda, sigorta, vakıflardan emekli olanlar bayram ikramiyesi alamamaktadır. Bu arkadaşlarımızın da mağduriyeti giderilmeli, tüm emekliler için bayram ikramiyesi uygulaması gerçekleştirilmelidir. Neden onlar bayramlarda, Ramazan ve Kurban’da bir emekli ikramiyesinden mahrum bırakılıyorlar?” dedi. Gürer konuşmasının devamında şu çok çarpıcı açıklamalarda bulundu;

Yine verdiğim bir kanun teklifiyle emeklilere aile yardımı sağlanmasını da talep ettim. Emeklilerin içinde bulunduğu koşullarda aile yardımı da emekli için en azından bir destek gerçekleştirmiş olacaktır. Emeklilerin yaşamını iyi kılmak, yıllarca bu ülkede fedakârca çalışmış, emekliliği hak etmiş insanlar için bir lütuf değildir. Onların yaşamlarının son bölümünü daha iyi yaşamalarının yolunu açacak düzenlemeler yapmak bu Meclisin de asli görevi olmalıdır.

EYT İLE İLGİLİ VERİLEN KANUN TEKLİFLERİ REDDEDİLDİ

Bunun yanı sıra emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili de mutlak surette gasbedilen haklarının iadesi gerekir. Emeklilikte yaşa takılanlar sık sık kamuoyu gündemine gelmekte ama yirmi yıldır Adalet ve Kalkınma Partisi bu konuda bir düzenleme yapmadığı gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim getirdiğimiz önerileri de reddetmektedir. Emeklilikte yaşa takılanlar bu ülkede sayıları 4,5 milyona erişen sorunlu, önemli bir kesimdir. O arkadaşlarımızın da beklentileri Meclis tarafından bir an önce karşılanmalı ve emeklilikte yaşa takılanların gasbedilen hakkı verilmelidir. Sigortasını yatırmış, primini ödemiş, emeklilik için yaş uygulaması nedeniyle mağdur ediliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi 58 yaşına gelen yaşı yetinmemiş, 2008 yılında çıkardığı yasayla bunu 65 yaşına kademeli olarak getirmiştir.

Bu mağduriyeti de sonlandırmak gerekiyor. Emekli olmak da emekli olarak yaşamak da bu ülkede sorun. Ne emekli olmanızın yolu açılıyor ne emekli olduktan sonra da hak ettikleriniz size sağlanıyor. Bunları göz önünde bulundurup 10 milyonun üzerinde emekli için Meclisimize sunduğumuz kanun tekliflerinin bir an önce gündeme alınmasının, emeklilerin yaşam refahını yükseltecek önlemlerin sağlanmasının tüm Meclisin, tüm siyasi partilerin görevi olduğunu düşünüyor yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.