GündemKamu Haberleri

Türkiye’de koronavirüs hasta sayıları giderek artmaya devam ediyor!

Sağlık Bakanlığı 2 Kasım günlük vaka tablosu verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre bugünde Türkiye’de koronavirüs hasta sayıları ve ağır hasta sayılarında büyük oranlarda artış gözlendi. Ağır hasta sayılarının günlük açıklanan yeni hasta sayılarından fazla olması endişe verirken, Koronavirüs yüzünden ölenlerin sayıları da gün geçtikçe artmaya başladı.

AĞIR HASTA SAYILARINDA Kİ ARTIŞLAR ENDİŞE VERİCİ

Korona yüzünden daha önceleri ölenlerin yaş oranlarına kıyasla daha genç ölümlerin arttığı gözleniyor özellikle bu son 2 aylık süreç içinde. Sağlık Bakanlığı sadece günlük hasta sayısını açıklarken vaka sayılarını gizli tutuyor. Buda haliyle insanların daha rahat hareket etmelerine olasılık sağlıyor. Sadece bugün yeni Covid-19 hasta sayısı 2 bin 302 olurken, ağır hasta sayısı düne oranla 164 artarak 2.341’e ulaştı. Bu rakamların içerisinde daha önceden Covid-19 virüsünü yenmiş ama ikinci defa hasta olan kişilerde var.

İKİNCİ KEZ KORONA VİRÜSE YAKALANMAK

Uzmanlar özellikle, birinci pozitif vakalarında semptom göstermeyen ama ikinci pozitif vakada semptom gösteren ve bu yüzden hastanede tedavi altına alınan hasta sayılarında ki artışlara dikkat çekiyor. Kişiye göre değişmekle birlikte test sonucu pozitif çıkmış kişilerin 1-4 ay süreli olarak antikorlarının olduğu ama bu sürelerin sonunda ikinci kere koronavirüs olmuş kişilerin olduğunu söyleyen uzmanlar, her ne kadar birinci evrede semptom göstermeseler de ikinci evrede ağır semptom gösteren hastaların varlığına dikkat çekiyorlar.

Sağlık Bakanlığı 14 milyondan fazla test yapıldığını vurguluyor. Ama insanların ikinci bir defa koronavirüs olma ihtimallerinin yüksek olmasından dolayı, yapılan testlerin çokta fazla olması pek değer kazanmıyor. Çünkü Türkiye’de çoğunlukla korona olmuş ve 14-20 günlük karantina süresini doldurduktan sonra test yapılmadığı söyleniyor.

TEDBİRLER BREYSEL TERCİHLERE BIRAKILIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyada ‘’Salgınla mücadelede sadece sağlık çalışanlarının fedakârlığı ile başarılı olamayız. Hep birlikte mücadeleye katılmalı ve tedbirlerden taviz vermemeliyiz’’ diyor ama diğer taraftan konserler düzenleniyor. Tedbirler bireysellerin inisiyatifine bırakılıyor. Durum bu olunca Türkiye’de vaka sayılarında da hasta sayılarında da artış olması kaçınılmaz bir seçenek oluyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu