GündemSON DAKİKA

216 sağlık çalışanımız ve 146 hekim hayatını kaybetti!

MEHMET METANET ÇULHAOĞLU (Adana Milletvekili) -AK PARTİ iktidarı sağlık alanında yaşanan sorunları çözeceğine dağ gibi biriktirdi, pandemi sürecinde de doktorlarımızı koruyamadı. Türk Tabipleri Birliği verilerine göre, pandeminin başlangıcından 20 Ekim 2021 tarihine kadar 7.428 sağlık çalışanı enfekte oldu, 216 sağlık çalışanımız, 146 hekim meslektaşımız vefat etti. Hayatını kaybeden tüm meslektaşlarıma ve sağlık çalışanlarımıza buradan bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Bugün maalesef doktorlarımız ağır iş yükü altında kötü çalışma koşullarına mecbur edilmektedir. Covid-19 salgınıyla doktorlarımızın üzerindeki yük daha da artmıştır. Doktorlarımız canlarını ortaya koyarak salgınla mücadele ederken, bir yandan da sağlık çalışanlarına yönelik şiddete maruz kalmaktadır. 2021 yılında sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar bir önceki yıla göre yüzde 62 artış göstermiş, ne yazık ki 316 sağlık çalışanımız şiddete maruz kalmıştır.

Hekim emeğini değersizleştirirseniz, emeğinin karşılığını vermezseniz, ağır çalışma koşulları ve karşılaştıkları şiddet olaylarını çözmezseniz doktorlarımızın yurt dışına gitmesine de engel olamazsınız. 2012 yılında 59 doktorumuz yurt dışına çıkarken özellikle Cumhurbaşkanlığı hükûmet etme sisteminin yürürlüğe girdiği 2018 yılından itibaren bu sayılar katlanarak artmıştır. 2018 yılında 877 tabip istifa etmişken bu sayı 2021 yılında 2.514’e yükselmiştir. 2021 yılında istifa eden tabip sayısı üç yıl önceki sayılarla karşılaştırıldığında artışın yüzde 186 olduğu görülmektedir. Son iki yılda istifa eden hekim sayısı 9 bini aşmıştır. Aynı şekilde, Türk Dişhekimleri Birliği verilerine göre 2021 yılında istifa eden diş hekimi sayısı 2019 yılına göre 2 kat artmıştır. Hekim istifalarıyla sağlık sisteminde ciddi aksaklıklar yaşanmaktadır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde bazı branşlarda hekim bulunamamakta ve randevu alınamamaktadır. Kamu hastanelerinde ameliyatların aksadığı da iddia edilmektedir. Yaşanılan aksaklıklar vatandaşlarımızın hayatlarına mal olabilecek derecede önemli sorunlardır, bu sebeple ivedilikle çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; partili Cumhurbaşkanlığı sistemiyle her yıl yurtdışına giden beyin göçünü tersine çevirerek ülkemizde görev yapmalarını sağlamak için acil çalışmalar yapılması gerekmektedir. 5 Ocak 2022 tarihli grup toplantımızda Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendi bu hususta açıklama yaparak pandemi döneminde Covid-19 sebebiyle vefat eden sağlık çalışanlarımızın şehit sayılmasını, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetler için gerekli önlemlerin alınmasını, ek ödemelerin verilmesini, sağlık çalışanlarına saatlik nöbet ücreti olarak ödenen 16 lira gibi komik ödemenin acilen artırılmasını, adaletsiz döner sermaye sistemi yerine emekliliğe yansıyan adil maaşlar verilmesini, taşeron ve sözleşmeli hizmete son verilerek sağlık hizmetlerinde farklı istihdam modelleri kaldırılarak sağlık çalışanlarımızın güvenceli ve kadrolu olacak şekilde tek çatı altında toplanması gerektiğini söylemiştir. Eğer doktorlarımıza ve tüm sağlık çalışanlarımıza hak ettikleri itibarı, güveni ve şartları AK PARTİ iktidarı sağlayamazsa bizler iktidar olduğumuzda tek tek yapacak, sağlık çalışanlarımızın hak ettikleri koşullara kavuşmalarını sağlayacağız.

İYİ Parti iktidarında hastalar müşteri, sağlık çalışanlarımız köle olmayacaklar diyor, araştırma önergemize desteklerinizi bekliyor, heyetinizi saygıyla selamlıyorum.