EkonomiSON DAKİKA

Şimdide elektriğe yüzde 25 indirim yapılacağı açıklandı!

Son gelen yüzde 127 zam ile birlikte elektrik ücretlerine son bir yılda yüzde 162 zam yapıldı. Gelen tepkiler üzere iktidar şimdide elektriğe yüzde 25 indirim yapacağını açıkladı. Bu yapılan indirimin göz boyama olduğunu belirten CHP’li Engin Altan, ‘’127’den 25’i çıkarsanız geriye 102 kalır’’ dedi. Fahiş zam yapıp sonrada göz boyamak için yüzde 25 elektrik indirimi yapılacağına tepki gösteren Altan, ‘’Sayın Cumhurbaşkanı Afrika’dan müjde peşinde, yüzde 127’lik elektrik zamlarıyla ilgili yeni adımlar olacağını ve 1 Mart’ta başlayacağını söylüyor. Yüzde 127’lik zammı bir gecede yaptılar ama iki aydır indirim yapmayı beceremiyorlar. “İndirim yapacağız.” diyorlar ama iki aydır nasıl bir indirim yapılacağını merak ediyoruz. Şimdi, esnafa yüzde 25 indirimden söz ediliyor, yüzde 127’in 25’ini indirirsen geriye 102 kalır’’ dedi.

‘’Esnaf bunu nasıl ödeyecek, Hükûmetten buna bir çare, buna bir çözüm yok. Tekrar altını çiziyorum, aziz milletimizin dikkatini çekiyorum. Bir gecede yüzde 127 zam yapanların iki aydır bunu nasıl indireceklerini düşünmelerini ve böyle beceriksiz bir tablo ortaya koymalarını da milletimizin takdirine bırakıyorum.’’ Diyen CHP’li Altan konuşmasına şu ifadelerle devam etti;

Beyefendi “Milletin sesine kulak veriyoruz.” diyor, milletin sesine kulak veriyorsa millet şöyle diyor: “Göstermelik indirim değil, zamları geri al.” Milletin sesine kulak veren iktidar, bir gecede yapılan bu yüzde 127’lik zammı ve diğer zamları -akaryakıt, doğal gaz- derhâl geri çekmek durumundadır eğer milletin sesine kulak veriyorsa.

Erdoğan, muhalefeti kriminalize ederek, terörize ederek, ötekileştirerek, kutuplaştırarak ve tehdit dili kullanarak ekonomideki ayıplarını, ekonomideki kusurlarını örtemez.

Bir tehditte de bulunmuş beyefendi. Tam şöyle diyor Sayın Genel Başkanımıza: “Ankara’dan İstanbul’a bir daha kolay kolay yürüyemezsin.” Sayın Erdoğan’a önce şunu söyleyeyim: Bu tehdit dili ona yaramadı, bundan bir an önce vazgeçmesini tavsiye ederim ama Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gereğinde, gerekli görüldüğünde, değil Ankara’dan İstanbul’a, Edirne’den Kars’a kadar yürür, yürüyecektir, Erdoğan’ın bunu engellemesi de mümkün olmayacaktır.