EkonomiSON DAKİKA

Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak maaş iyileştirmelerinin tüm sağlık personellerine yapılması gündeme getirildi

Kabul edilen teklifle uzman doktor, pratisyen hekim ve diş hekimlerinin maaşlarında 2.500 ile 5.000 lira arasında bir iyileştirme yapılması planlanmıştı. Bu maaş iyileştirmelerinin diğer sağlık personelleri arasında ayrımcılık olduğunu belirten İzmir Milletvekili DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU, bu maaş zammının hemşireler, sağlık memurları, ambulans ve acil bakım teknikerleri, acil tıp teknisyenleri, veteriner hekimler, fizyoterapistler, radyoterapistler, ortopedi ve tıbbi laboratuvar teknikerleri gibi çeşitli sağlık çalışanlarına da yapılması gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin Devrişoğlu şu açıklamalarda bulundu;

1 Aralık 2021 Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen teklifle uzman doktor, pratisyen hekim ve diş hekimlerinin maaşlarında 2.500 ile 5.000 lira arasında bir iyileştirme yapılmasının planlanmasının ardından sağlık teşkilatlarındaki çalışanlar arasında yapılan bu ayrımcılığa tepkiler yükselince geri çekilen ve bugüne kadar da neticelenmeyen iyileştirme çalışması vardır; bu, unutulmamalıdır.

Sağlık sektörünün bir bütün olduğunu ve sağlık çalışanlarına kendi içlerinde ayrımcılık yaşatılmamalıdır. Aralık ayında uzman ve pratisyen hekimlere yapılması planlanan iyileştirme ve zamların hemşireler, sağlık memurları, ambulans ve acil bakım teknikerleri, acil tıp teknisyenleri, veteriner hekimler, fizyoterapistler, radyoterapistler, ortopedi ve tıbbi laboratuvar teknikerleri gibi çeşitli sağlık çalışanlarına da yapılması artık bir zaruret olarak karşımızda durmaktadır.

Sağlık sektörüne bir bütün olarak bakmak lazım. Bununla birlikte, görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarımızın ailelerine ölüm aylığı bağlanabilmesi, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddette cezaların artırılması, 3600 ek göstergenin verilmesi gibi sağlık çalışanlarının haklı talepleri de bir an önce yapılacak çalışmayla karşılanmalıdır. Bu beklentilerinin karşılıksız kalmaması icap etmektedir. Hükûmeti sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum efendim.