EkonomiSON DAKİKA

Elektrik zammı yüzde 162’nin üzerine çıktı

Doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlar gibi elektrik zamlarıda piyasaları altüst etti. Elektriğe gelen zamlar son bir yıl içerisinde yüzde 162’nin üzerine çıkarken, binlerce esnaf son gelen elektrik faturaları karşısında şoke oldu. Elektrik zammı üzerinden İktidara yükselenenen İzmir Milletvekili DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU şu çok çarpıcı bilgileri açıkladı;

Evde uzun süreli oksijen makineleri kullanmakta olan hastalarımızın yaşadıkları önemli bir mağduriyet var. Kronik solunum yetmezliği olan binlerce KOAH hastası, kalp yetmezliği, astım ve akciğer kanseri hastaları oksijen tedavisi için elektrikle çalışan konsantratör adlı bir cihaz kullanmaktadırlar. Bu hastalar, yaşamları için gerekli olan, elektrikle çalışan solunum cihazlarını günde en az on beş saat çalıştırmak mecburiyetinde. Bu zamanı dikkate alırsak 1 hastanın, 1 cihazı aylık 210 kilovatı aşmaktadır. Üstelik bazı hastalar 2 cihaz birden kullanmak durumunda kalıyorlar; bu durumda da fatura katlanarak artıyor. Solunum yetmezliği olan ve evinde konsantratör cihazları kullananlar için elektrik faturaları yapılandırılmalı, yaşama tutunmak için nefes almaya çalışan hastalar mağdur edilmemelidir.

Ayrıca, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için elektriğe; konutlarda 150 kilovatın altında kalan tüketim için yüzde 52, üzerindeki tüketim içinse yüzde 127 zam yapılmıştır. Elektrik faturalarına gelen yüzde 127’lik zam geçim sıkıntısı çeken milletimizin belini bükmüş, enflasyon altında ezilen vatandaşımızın tencere kaynatmasını zor hâle getirmiş ve bunun üstüne bir de vatandaşlarımız evlerinde karanlıkta oturmak zorunda kalmıştır. Konutlardaki 150 kilovat sınırı, gelen tepkiler üzerine 210 kilovata çıkarılmış ama bu da yeterli olmamıştır.

Özellikle pandemi sürecinde esnaf büyük bir borç yüküyle karşı karşıya kalmıştır. Bir de bunların üzerine zamlarla birlikte gelen elektrik faturasıyla esnaflarımız kepenk kapatma noktasına getirilmiştir. 2021 Ocak ayından itibaren bugüne kadar yapılan elektrik zammına baktığımızda ise zam oranı yüzde 162’ye çıkmıştır. İşçiye, memura, emekliye yüzde 25 ile yüzde 30 arasında yapılan zamlar son bir yıl içerisinde elektriğe yapılan yüzde 162 zammın oldukça altında kalmıştır.

Elektrik temel bir insani ihtiyaçtır, elektrik dağıtımı ise millî bir politika olup devlet eliyle yapılmalıdır. Hükûmeti artık sarayın çevresinde biriktirdiği müteahhitlere değil, milletimize hizmet etmeye davet ediyoruz.