EkonomiSON DAKİKA

25-26 Şubat’ta son 20 yılın en büyük akaryakıt zammı geleceği belirtildi!

Pandemi kaynaklı krizlerin ardından Rusya ve Ukrayna arasında yaşananlar sebebiyle küresel bir gerginlikle karşı karşıyayız. İki ülke arasında yaşanan kriz nedeniyle 70 dolar olan Brend Petrol fiyatlarını 102 doların üzerine çıktı ve küresel ekonomi uzmanları, petrol fiyatlarının özellikle 25-26 Şubat 2022’de 140 hatta daha üzerine çıkabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Petrol varil fiyatlarının 70 dolardan 102 dolara çıkması nedeniyle henüz akaryakıt fiyatlarına zam gelmedi ama bu fiyat artışları ile birlikte son 20 yılın en büyük akaryakıt zammı geleceği belirtildi. Bu bağlamda benzin, motorin ve LPG fiyatlarına 25 Şubat’tan itibaren yansıtılacağı söylendi.

MART SONUNA KADAR BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI 20 TL’Yİ GEÇEBİLİR

Sektör uzmanlarına göre petrol fiyatları önümüzde ki birkaç gün içerisinde 140 doların üzerine çıkabilme olasılığı var. Türkiye’de ki akaryakıt sektörü uzmanları, petrol fiyatlarının bu denli yükselmesi ile beraber Türkiye’de ki tüm akaryakıt fiyatlarının kademeli olarak artıp Mart ayı sonlarına kalmadan benzin ve motorinin litre fiyatının 20 TL’yi bulabileceğinden endişe ediyor.

Uzun süredir 13,60 civarında hareket eden dolar/TL bu sabah 13,80’i geçti ki bu bile akaryakıt fiyatlarının önümüzde ki günlerde ne kadar artabileceğine işaret ediyor. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ”Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimin doğrudan uluslararası enerji fiyatlarını etkilemesi Türkiye’deki akaryakıt ürünlerinin fiyatlarına yansımaktadır. Kriz nedeniyle dünya petrol piyasalarına yön veren brent petrolün fiyatı neredeyse 100 dolara dayanmıştır. Brent petrolün fiyatının yaklaşık yüzde 10 oranında artması Türkiye’de akaryakıt ürünlerine pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde zam yapılması ihtimalini artırmaktadır. Uluslararası petrol fiyatlarının yükselmesinin yanı sıra döviz kurundaki artış da akaryakıt ürünlerine yapılacak zammı daha da artırabilir.” dedi. 

Rusya ve Ukrayna arasında çıkan kriz ile birlikte sadece akaryakıt fiyatlarının değil, Türkiye’nin ithal kalemleri arasında olan ve Rusya’dan ithal ettiği ürünlerin maliyetlerinde de büyük artış olacağını öngören Ekonomist Dr. Murat Kubilay, “En büyük endişe doğalgaz tedariki olsa da Rusya’nın Türkiye ilişkileri korumak istemesi ve bu ülkenin de döviz ihtiyacı içinde olması nedeniyle bir sıkıntı muhtemelen yaşanmayacak” diyen Kubilay, buğday ithalatı konusunda da “Rusya dünyadaki başlıca buğday üreticisi ve Türkiye en büyük müşterilerinden. İnsani nedenlerle buğday satışında da sorun olması az ihtimalli” dedi.

Yaşanan gerginlikler küresel doğalgaz ve buğday fiyatlarını etkileyeceği için, mal akımı devam etse dahi, Türkiye’nin ithalat faturasının artacağını vurgulayan Kubilay, “Krizin yükselmeye başladığı son 2 aylık dönemde petrol fiyatındaki artış da bu duruma işaret ediyor” ifadelerini kullandı.