GündemSON DAKİKA

Günlük vefat sayıları rekor üstüne rekor kırıyor ama Bakan Koca Endişe etmeyiniz, müsterih olunuz diyor!

Son aylarda Omicron varyantı nedeniyle Türkiye’de hem vaka sayıları hemde vefat sayılarında rekor üstüne rekorlar kırıldığı ki bu büyük artış bu hafta da devam etti. Covid-19 kaynaklı günlük vefat sayılarının 300’e dayandığını hatırlatan İstanbul Milletvekili HAYRETTİN NUHOĞLU, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘”Endişe etmeyiniz, müsterih olunuz.” sözlerine tepki gösterdi.

Tepki gösterenler arasında Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’da vardı. Şenol, Koca’nın bu açıklamalarına sosyal medya hesabı üzerinden ”Ülkemizde salgın yönetimi ile ilişkili en önemli ve ölümcül sorun. İLETİŞİMSİZLİK YANLIŞ/EKSİK BİLGİLENDİRME ASILSIZ UMUTLAR…” sözleri ile tepki gösterdi. ”Vefat edenlerin sayıları 300’e dayanmış, rekor üstüne rekor kırılmaktadır ama Sağlık Bakanı ,’Endişe etmeyiniz, müsterih olunuz.’ diyor” diyen İYİ Partili Nuhoğlu ise konuyu meclis gündemine getirerek şu açıklamalarda bulundu;

İki yıldır hayat tarzımızı değiştiren pandemiyle yaşamaya devam ediyoruz. İlk başladığı günden beri alınması gereken tedbirleri ısrarla söyledik. Onlar, başarı hikâyeleri anlattılar ve bugünlere geldik. Günlük vaka sayıları 100 bine, vefat edenlerin sayıları 300’e dayanmış, rekor üstüne rekor kırılmaktadır ama Sağlık Bakanı “Endişe etmeyiniz, müsterih olunuz.” diyor.

Tedavi için günde 16 hapı hastalara içirdikten sonra hiçbir işe yaramadığını kabul edenler “Hastalık normale döndü.” diyor, hikâye anlatmaya devam ediyorlar. Maske dağıtmayı beceremediler, yoğun bakımda bocaladılar, aşı konusunda çuvalladılar, vefat edenlerin sayısını gizlediler, sağlık çalışanları perişan, doktorlar kaçıyor, onlar hâlâ konuşuyor. Yeter artık! Kimse başarı hikâyesi dinlemek istemiyor.